Sastojci:
- 6 okruglih tikvica
- 500g mlevene junetine
- 1kg paradajza
- 1dl belog vina
- 3 čena belog luka
- so, biber, svež bosiljak, maslinovo ulje
Priprema:
Paradajz operite, presecite na polovine i poređajte u tepsjiu za pečenje na pek papir. Posolite, pobiberite, poprskajte maslinovim uljem. Beli luk očistite i zajedno sa listićima bosiljka, ušuškajte u polutke paradajza. Pecite na 200 C oko pola sata. Za to vreme na malo maslinovog ulja propržite meso, začinite ga po želji. Tikvicama odsecite vrh, kao poklopac i kašikom za sladoled ili kašičicom oštrih ivica izdubite tikvice. U secku ispasirajte sredinu tikvica i dodajte mesu, neka se malo prodinstaju zajedno.
Ispasirajte pečeni paradajz sa tečnošću koju je pustio i belim vinom. Poređajte tikvice u dublji sud, napunite mesom, zaklopite vrhovima tikvica. Sipajte sos oko tikvica i poklopite posudu, ili zatvorite folijom. Pecite na 180-200 C 40-ak minuta, prvih 15 minuta poklopljeno, a zatim otklopite.
Možete poslužiti uz sir ili kiselo mleko.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Ukoliko želite, deo mesa, nekih 100g, možete zameniti pirinčem ili kinoom. Ako mislite da će vam biti previše pirea od tikvica, deo možete zamrznuti. Zamrznuti pire dodajte u čorbe, potaže ili bilo koje jelo od povrća. Kada mi pretekne fila, ja ga ispasiram sa paradajzom u sos.
U sam sos možete umešati kašiku brašna, biće gušći i kompaktniji. Meni je sve to suvišno, samo dodam kašičicu šećera kada posipam paradajz pre pečenja, stara navika da se jela sa paradajzom malo zaslade. Sjajno je kako se beli luk skrčka kada se ovako ušuška u pardajz, kao za potaž. Jedan mali trik koji ću vam otkriti – ostavite paradajz da se malo prohladi, pa ćete moći lako da uklonite kožicu. Činjenica je da se ona lako ispasira, ali ako vam baš smeta, možete je ovako ukloniti. Ako ne želite da se bakćete pečenjem paradajza, iako je sos ovako najlepši, možete koristiti paradajz iz konzerve koji ćete ispasirati sa vinom i začinima. Ako imate domaći paradajz sok ili neki kupovni koji nema hiljadu dodataka, pojačivača aroma i slične hemije, možete upotrebiti umesto ovog sosa.
Ove okrugle tikvice su mi baš interesantne, pogotovo za punjenje, i mnogo lakše za dubljenje od duguljastih. Ono što me je uvek mučilo kada ih pripremam na ringli je to da mi se zalepe za dno. Zato sam rešila da isprobam varijantu u rerni, ali pošo nemam veliki đuveč, ja sam tikvice stavila u 2 duguljasta pekača za hleb – snalažljivost na delu.
Ranije sam tikvice dubila nožem i kašičicom, ali mi se često dešavalo da ih probušim. Nije da to nešto smeta, ali hoću da vam preporučim jednu zgodnu kuhinjsku spravicu – dubilicu za povrće i voće. Nabavila sam je sasvim slučajno, pravili smo sangrija žurku na poslu, pa nam je trebalo da napravmo prave kuglice od voća. Ja sam naravno kupila za sebe, od tad je uvek koristim kada dubim bilo koje voćke i povrćke. Izgleda kao kašičica – polulopta sa rupicom na sredini i čini mi se da je koštala manje od 300 dinara. Bukvalno za 5 minuta izdubim sve tikvice uz mnimalno truda. Tako da je ova alatka sjajno ulaganje.