Sastojci:
- 250g pileće džigerice
- 50g putera
- 1 minijaturna glavica crnog luka
- 1 čen belog luka
- 1 kašičica kapara
- 1 inćun (opciono)
- 2 kašike brendija (konjaka, viskija, burbona)
- so, biber, prstohvat majčine dušice, mrvica muskatnog oraha
Priprema:
Sitno naseckajte crni luk, a džigericu isecite na komade. Na srednjoj vatri zagrejte 30g putera, kada počne da popirma tamniju boju i miriše na lešnke, dodajte crni luk i propržite nekoliko minuta da omekne. Dodajte džigericu, posolite, poklopite i pržite 5-7 minuta povremeno mešajući. Dodajte beli luk, kapare, inćun, majčinu dušicu i muskatni orah. Pržite još minut, dva otklopljno, a onda dodajte brendi. Krčkajte par minuta da ispari alkohol. Stavite sve u secko, dodajte sveže mleveni biber, 20g putera i usitnite do teksture paštete.
Poslužite kao predjelo ili laganu zakusku uz tostiran hleb od integralniih žitarica. Uz pâté bi bilo sjajno poslužiti crveno vino sorte Game (Gamay) ili uz Proseko. Ohrabrujem vas da ovo jelo probate na još dva načina: sa džemom od luka i sa džemom od šljiva. Savite samo tanak sloj jednog ili drugog džema preko paštete. Oduševiće vas!
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Ovo nije klasična pašteta za doručak koju pojedemo uz pola hleba mackajući naizmenično deci i nama. Ovo je ozbiljan delikates koji ide uz vino, jede se kao predjelo ili deo zakuske. Ima intezivan i pun ukus i zato je interesantno preseći ga nekim od finih džemova kojima smo sad već napunili ostavu.
Ukoliko džigerica ima nekog viška masnoće očistite je od toga. Ne morate je seći previse sitno, dovoljno je da svako parče presečete na 2-3 dela. Samo pazite da se džigerica ne zalepi za dno šerpe, zato je promešajte s vremena na vreme.
Birajte crni luk koji volite – ljubičasti, žuti, ljutiku… samo je bitno da ga usitnite fino i propržite, da ne ostane živ. Inćun nije obavezan, ali ako ga imate, oooobavezno dodajte. Inćuni dodati u malim količinama daju posebnu, drugačiju slanoću jelima i na neverovatan način zaokružuju ukuse jela.
Karamelizacija ili “browning” putera je za mene novost – koristim ovu tehniku tek nekih godinu dana. Malo je reći da sam oduševljena! Ta boja putera, miris, ukus… ne zna se šta je lepše! Naravno, kao i sa karamelizacijom šećera, morate paziti da puter ne zagori. Kada osetite taj fini orašasti miris i primetite zlatno braon boju, kao korica hleba recimo, tada je puter gotov. I ne brinite, čim dodate luk, taj process će se zaustaviti. Možete dodatno smanjiti temperaturu ringle.
Što se alkohola tiče ja sam ovog puta koristila Jack Daniels jer sam to imala. Imam neki fini konjak, ali mrzelo me je da otvaram samo zbog jedne čašice. Alkoholu ne treba mnogo da ispari, nadnesite se nad šerpu, treba da osetite slatkoću, ali ne i onu oštrinu koja štipa za nos. Ovo važi za bilo koji alkohol i bilo koji recept. Ako imate šporet na plin, samo pažljivo dodajte alkohol da se ne zapali. Naravno, ako se to i desi, ne brinite, ugasiće se čim nestane alkohola – to je čuveno flambiranje.
Koliko sam ja bila srećna kada su mi stigli sveži pilići od divnih ljudi od kojih sam letos kupovala kajsije. A tek kad sam shvatila šta ću da pravim od džigerice! Da pojasnim – kada sam bila mlađa, dok smo pravili rođendanske žurke, svima je najomiljenija bila žurka kod moje drugarice Tijane. Ona živi sa mamom u prelepoj kući sa očaravajućim detaljima, prelepom bibliotekom, ma sve na mestu. Dakle kuća znači da smo imali ogroman prostor. Njena mama bi se uvek negde povukla da nam da slobodu, ali tek nakon što smo nas 5, 6 ceo dan pravile sendviše sa njom.
Ta žena je proputovala pola sveta i nije ni čudo što je kod nje posluženje uvek bilo na nesvakidašnjem nivou. Elem, među tim sendvičima, koji su, bez obzira što smo imali oko 20 godina i bili mnogo kul, uvek bili pojedeni do poslednjeg, je bio moj omiljeni – crni tost sa upravo jednim ovakvim pateom. Nikad nisam zapisala recept, ali mi je okvirno ostalo u glavi šta sve ide. Sinoć kada sam ga završila i probala zasuzile su mi oči od sreće. Ok za mene je hrana čista emocija, ali ovoliki nalet nisam očekivala.
Zahvalna sam mojoj dragoj Tijani i njenoj mami Viki koja mi je otvorila nove horizonte u ishrani i probudia moje nepce za nešto skroz drugačije. Kasnije sam naravno upoznala razne varijacije i krunski dragulj – foie gras, ali ovo ostaje jedno prelepo sećanje na ranu mladost, žurke, i otkrivanje novog sveta.
Nadam se da će se i vama dopasti.