Pasta sa gljivama i ljutom papričicom

Sastojci za dve osobe:

  • 400g gljiva (bukovače, vrganj, šampinjoni…)
  • 3 čena belog luka
  • 1 ljuta papričica
  • 1dl maslinovog ulja
  • so, biber
  • 1 kašičica putera
  • pasta po želji
  • parmezan

Priprema:

Gljive prebrišite vlažnim ubrusom i rukama iscepkajte na trakice. Ako koristite šampinjone iseckajte ih na listiće. Zagrejte maslinovo ulje, dodajte gljive i posolite. Pržite ih dok ne porumene, dodajte dobro usitnjen beli luk, biber i papričicu isečenu na kolutiće. Prižite još kratko pa dodajte obarenu pastu i bar jednu kutlaču vode u kojoj se kuvala. Dodajte i jednu kašičicu putera i 3 kašike rendanog parmezana, pa izmešajte da se ukusi sjedine.

Servirajte pastu u tanjir, narendajte parmezan odozgo i naseckajte neko sveže začinsko bilje – vlašac, peršun, bosiljak…

Detalji i savet uz ovaj recept:

Znam da ovo ne deluje kao neki specijalan recept, ali ovde ima nekoliko izuzetno važnih detalja. Jako je bitno da ako koristite bukovače, šampinjone, lavlju grivu, vrganje… da ih ne perete jer su to gljive koje se u glavnom gajene, pa nema prljavštine na njima, a ako ih opetere nakupiće vodu što će ubiti njihov ukus, plus prskaće u ulju.

Ako koristite smrčak ili šumsko pile njih je obavezno oprati, čak i preporučljivo prokuvati. Ovaj smrčak koji sam ja koristila je nekako bio pun peska, ja sam ga za svaki slučaj malo prokuvala. Pošto do sada nisam pripremala smrčak, osećala sam se sigurnije da ga prokuvam.

Generalno za ovo jelo su najbolje bukovače, vrganji, lavlja griva (savršena) i eventualno beli i braon šampinjoni (portobelo).

Druga najvažnija stvar jeste da ih lepo ispržite, dakle da zaista porumene. Biće kao neko fino meso, kao krckava piletina. Razlika između fino isprženih i dinstanih pečuraka je ogromna.

Još jedna važna napomena o kojoj sam već pisala, ali nikad dosta ponavljanja, NIKAKO ne dodajte ulje u vodu u kojoj se kuva pasta jer neće moći da upije ukuse „sosa“. Vodu samo dobro posolite i to je to. Al dente dozirajte prema svom ukusu.

Parmezan i voda u kojoj se pasta kuvala stvoriće feeenomenalan sos. Moj predlog je da probate tehniku kojom se pravi “cacio e pepe” pasta, dakle stavite rendani parmezan u jednu činijicu i dodajte malo vode u kojoj se kuvala pasta. Mešajte žustro dok se ne sjedine, a onda dodajte gljivama i odmah stavite skuvanu pastu.

Ako postite ili ne jedete proizvode životinjskog porekla, preskočite ovaj deo sa parmezanom i puterom.

Ono što je meni važno, svaki put kada jedem pastu, pre nje pojedem malo zelene salate i uz sam obrok jedem zelenu salatu sa jabukovim sirćetom ili aćetom i maslinovim uljem. Na ovaj način čuvam svoj organizam od naglih skokova šećera, što je važno čak i za nas zdrave.

Kod nas su ljudi u glavnom navikli na pastu sa sosevima na bazi pavlake za kuvanje, ali ovo je jedno jelo punog ukusa, ne dajte da vas zavara što testenina ne pliva u sosu. Isprobajte ovo jednostavno jelo, takva su uvek najukusnija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporučeno