Sastojci:
- 6 belanaca
- 300g šećera
- po 1 kašičica sirćeta, gustina i arome vanile
- 500ml slatke pavlake
- 400g jagoda
- listići nane za dekoraciju
Priprema:
Uključite rernu da se zagreje na 130C. Polako mutite belanca dok ne počnu da se dižu i da se pretvaraju u penu. Postepeno dodajte šećer i nastavite da mutite dok se šećer rastopi, a smesa formira u fini, čvrsti šne. Muteći još kratko dodajte jedno po jedno: vanilu, sirće i gustin, muteći između. Na papiru za pečnenje iscrtajte dva kruga prečnika oko 20cm, okrenite papir da puslica ne bi bila u kontaktu sa olovkom i formirajte dva jednaka kruga od šne smese.
Pecite sat vremena na 130C, isključite rernu i ostavite puslica kore unutra da se ohlade, još nekih sat vremena. Tek tada otvorite rernu, izvadite kore i pustite da se ohlade još malo. Za to vreme, očistite i operite jagode, ostavite nekoliko najlepših za dekoraciju, a ostatak isecite na četvrtine. Umutite pavlaku u šlag, ali pazite da ne preterate, treba da bude kremaste strukture, ne sme biti previše čvrst.
Stavite na tacnu jednu koru, polovinu šlaga i jagode. Preko stavite drugu koru i ostatak šlaga, ukrasite celim jagodama i listićima nane.
Poslužite tortu rashlađenu uz čašu proseka ili rozea.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Pavlova je prejednostavna i preukusna torta. Veoma lako se pravi i nema mnogo prostora za greške. Sve i da vam kora previše požuti, da se raspadne, da premutite šlag – uvak možete da je pretvorite u čuveni desert u čaši pod nazivom „Eton mess“. U umućenu pavlaku nadrobite veće komade puslice, dodajte seckano voće i rasporedite u čaše.
Dakle sad kad znamo da ne možemo da zeznemo stvar, da pređemo na detalje. Možete koristiti kristal šećer ili šećer u prahu. Meni se jednom desilo da se kristal šećer nije dobro umutio, ali to nije pokvarilo ukus torte.
Dok mutim belanca ja postepeno dodajem šećer, deo po deo iz 3-5 puta. Gustin, sirće i vanilu možete dodavati između šećera i to prvo vanilu, zatim sirće i na kraju gustin. Ako nemate vanilu, možete dodati kesicu vanilin šećera.
Puslica ima tendenciju da posle nekog vremena otpusti slatki sirup, tako da nemojte da vas čudi ako se sutradan na dnu tacne pojavi gusta slatka vodica. Zato ja Pavlovu uvek pravim taj dan kada ćemo je jesti, ako imamo goste i sl. A i najlepša je sveža malo rashlađena.
Kao i za slana jela ja sam koristila neutralnu pavlaku koja se kupuje na pijacama u mlečnim radnjama. President je isto takva, ona bela u tetrapaku. Važno je da pavlaku pre mućenja dobro rashladite, tako da je obavezno držite u frižideru. I nemojte nikako dodavati šećer, puslica je saaasvim dovoljno slatka, a i jagode su.
Možete praviti pavlovu sa bilo kojim voćem. Ja sam probala i sa malinama i sjajan je ukus. Možete dodati borovnice, sveže smokve, ribizle… A kad ove voćke prođu, možete je praviti i sa kruškama sečenim na tanke kriške.
Obratite pažnju prilikom pečenja puslice, ako vam je rerna previše jaka, možete peći i na 120C, ako je preslaba može i na 150. Prava umetnost je da puslca ostane potpuno bela, ali ja se nikada time nisam zamarala. Možete napraviti i jednu visoku kupolu sa rupom u sredini u koju ćete sipati fil. Viđala sam takve na internetu, ali još nisam isprobala.
Pavlova je predvna lagana letnja poslastica i ja mnogo volim da je pravim, a i da je jedem. Neki izvori kažu da je nastala i ime dobila u Australiji, po uzoru na krhku, nežnu rusku balerinu Anu Pavlovu, bele puti. Koliko je to tačno, ne znam, ali torta je preukusna!
Sa kojim voćem birate pavlovu?