Sastojci:
- 5-6 kajsija (oko 350g)
- 3 kašičice cimeta
- na vrh noža muskatnog oraščića
- 1/2 kašičice soli
- 125g ovsenog ili speltinog brašna
- 2 kašičice praška za pecivo
- 170g putera sobne temperature
- 100g kokosovog šećera
- 3 jaja
- 3 kašičice ekstrakta vanile
Priprema:
Uključite rernu da se zagreje na 180C. Kajsije isecite na kockice i pospite cimetom, mrvicom muskatnog oraščića i solju, promešajte i ostavite sa strane. Umutite puter sa kokosovim šećerom, dodajte jaja i vanilu i mutite da se sjedini. Brašno izmešajte sa praškom za pecivo i dodajte u smesu od putera, jaja i šećera i sjedinite. Tepsiju promera 20-25cm obložite papirom za pečenje, izlijte pola smese, zatim prekrijte kajsijama i odozgo rasporedite ostatak smese. Smesa je prilično kremasta i neka vas ne brine ako je neuredno, ovaj kolač je ceo takav. Pecite oko 40 minuta, dok kolač ne dobije zlatno braonkastu boju.
Poslužite topao uz kuglu sladoleda ili dobro rashlađen sa šlagom. Ako nemate ni sladoled ni šlag, ne brinite, sasvim je dovoljan i sam za sebe.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Ovaj recept videla sam na internetu kada sam istraživala šta sve mogu da napravim od silnih kajsija koje smo nabrali. Dopala mi se ideja, ali sam naravno korigovala da napravim recept koji je ipak zdraviji. To je skoro uvek moguće uraditi. Za početak zamenite bela brašna nekim zdravijim opcijama, umesto šećera dodajte zaslađivač koji vam prija – ovde se kokosov šećer savršeno uklopio.
Ono što ja obavezno radim jeste da smanjim količine šećera ili odgovarajućeg zaslađivača. Pogotovo kad u receptu ima voća – to je obavezno! Još ako je neki tredicionalni, starinski kolač… te količine nam zaista nisu potrebne. Nekada su ljudi kolače jeli u posebnim prilikama, ne više od jednom nedeljno, sladili su se voćem leti, a kompotima zimi. Takođe, radili su teže fizičke poslove i trošili su taj šećer, u današnje vreme i sa današnjim navikama stvarno je nepotrebno da ga toliko konzumiramo.
Masnoće u receptima zamenite zdravijim varijantama – umesto rafinisanih ulja koristite maslinovo hladno ceđeno, kokosovo ulje, puter ili gi (prečišćen puter). To su samo neke od ideja.
Da se vratim na recept… Kada sam umutila smesu za “koru” pomislila sam da sam omanula u prevodu i da je trebalo da bude duplo više brašna. Uplašila sam se kako će ispasti, znala sam da su sastojci sjajni, pa ukus ne može da omane, ali brinula me je struktura. Međutim na kraju je ipak ispalo super. Tako da nemojte da brinete da li je kolač uredno raspoređen i oblikovan, sačekajte da se ispeče i uživajte u ukusu. Iz straha da nešto neće valjati, ja sam odozgo dodala malo speltinog griza i nije ništa smetao.
Ako nemate kajsije, breskvi ima u izobilju, pa možete ovaj recept da isprobate i sa breskvama. Umesto kokosovog šećera možete koristiti eritritol, brezin šećer ili bilo koji koji vama prija.
Cimet i muskatni oraščić su ovde ključni. Ja sam ih dodala u malim količinama jer sam svesna njihovih benefita, ali ne volim da preovladaju. Ako ste veliki fan, duplirajte količine.
Muskatni oraščić je za mene uvek bio nekako marginalni začin zbog intenzivne arome i pejakog ukusa, ali od kad sam upoznala njegove benefite uključila sam ga u svoju kuhnju u malim količinama – kako i treba da se konzumira. Uvek kupujte ceo oraščić uz koji se obično dobija i malo rende. To je mnogo bolja varijanta od praha u kesicama. Mislim, to kupite jednom i traje vam dok se negde ne izgubi. Čuvajte ga u teglici na tamnom i hladnom mestu.
Zadovoljna sam kako je ispao ovaj “buckle” kolač, a nadam se da će se i vama dopasti. A za kraj imam jedno pitanje: da li koristite muskatni oraščić u svojim desertima i da li ga dodajte i u slana jela?