Pileće ćufte sa dinstanom šargarepom i pireom od graška

Sastojci:
(Za 4 osobe)

  • 700g pilećeg mesa (jedan file i jedan otkošten batak bez kože)
  • 1 jaje
  • 2 kašike mleka
  • 2 kašike prezli
  • po 2 kašike pavlake, krem sira i putera na sobnoj temperaturi
  • so, biber, začini
  • dodatne prezle
  • 800g šargarepe
  • 1 mali praziluk
  • maslinovo ulje, so, biber, 2 kašike soka od narandže
  • 800g graška
  • so, beli luk, 2 kockice putera

Priprema:

Sameljite pileće meso u secku. Dodajte ostale sastojke i dobro umesite. Ostavite da odstoji pola sata, a onda rukama ili velikom kašikom napravite oblik faširane šnicle i uvaljajte u prezle. Pecite u rerni na 200-220 C dok ne porumene.

Sitno iseckajte praziluk, a šargarepu isecite na kolutiće ili kockice. Propržite praziluk na maslinovom ulju, dodajte šargarepu, so i biber i prelijte vodom samo da prekrijete šargarepu, krčkajte 15ak minuta na srednjoj vatri. Dodajte sveže ceđen sok pomorandže i krčkajte još 5 do 10 minuta, dok šararepa ne omekne i voda ispari skoro skroz.

Grašak stavite u šerpu i prelijte vodom do prst preko. Posolite, kuvajte da vri 10-15 minuta. Ocedite vodu u šolju i sačuvajte je da njome možete da razredite pire. Štapnim mikserom dobro izblendirajte grašak, dodajte kockicu putera i par kašika vode od kuvanja. Na drugoj kockici putera propržite usitnjeno čeno belog luka, dodajte u pire i miksujte još malo.

Servirajte uz zelenu salatu.

Detalji i saveti uz ovaj recept:

Inspiracija za ove ćufte bile su čuvene Puškinove ćufte, ali sam želela malo zdraviju varijantu, bez pohovanja i dodatnih slojeva brašna i jaja. Ćufte inače pripremam u rerni pa je ovo bio logčan sled događaja. Ono što je važno jeste da puter bude na sobnoj temperaturi da bi se lepo utopio u smesu.

U nekim radnjama prodaje se mleveno pileće meso, ali obratite pažnu ili pitajte mesara da li je začinjeno. Vrlo često sadrži so, pa možete lako da preterate sa začinima. Verujte mi, ako imate dobar secko lako je da i sami napravite ovu smesu, dovoljan vam je file srednje veličine i batak sa karabatkom. A ono što je meni važno, kada sama meljem meso mogu da uklonim sve žilice i neželjene delove.

Od začina možete dodati šta god volite – ruzmarin, peršun, mirođiju… Bilo sveže ili sušene.

Dinstana šargarepa mi je jedan od omiljenih priloga, a pomorandža i praziluk predivno ističu slatkasti ukus šargarepe. Kada sam prvi put pre 8 godina videla Rudolfa da cedi pomorandžu u prilog od šargarepe iznenadila sam se, ali odmah sam isprobala i od tada ne propuštam da je dodam, osim kada zaboravim da kupim. To mi se jednom desilo i dodala sam par kapi limunovog soka i na vrh kašičice braon šećera, ispalo je sjajno. Eto sad imate i rezervnu varijantu.

Grašak takođe volim, ali sam pire od graška tek skoro otkrila i ovo mi je omiljeni način pripreme. Negde sam pročtala da se ovaj pire nekada pravio od sušenog graška. Nisam ga do sada srela u takvom obliku, ali svakako ću probati ako nađem. Za sada je ova varijanta savršena, a završnica sa belim lukom daje posebnu aromu.

I eto ga – jedan kompletan ručak u više boja. Hrana za dušu, telo i oči.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporučeno