Sastojci za 6 osoba
- 150g zelenog sočiva
- 150g crvenog sočiva
- 1 mala glavica crnog luka
- 200g šargarepe (4 komada)
- 150g celera (po mogućstvu zeleni u stabljikama)
- 1 srednji krompir
- 2 čena belog luka
- so, biber, maslinovo ulje
- 1 kašičica dimljene paprike
- 1 kašičica tucane paprike
- 1 kašičica kurkume
- ½ kašičice cimeta
- ½ kašičice mlevenog kumina
- ½ kašičice đumbira u prahu
- 1l supe od povrća
- 1.5l vode
- 3 kašike paradajz pirea
- 2dl kokosovog mleka (ili neko drugo biljno)
- sok od pola limuna ili limete
- šaka spanaća ili kelja
Priprema:
Crni luk, šargarepu, celer i krompir iseckajte na kockice. Zeleno sočivo potopite na pola sata, ako imate vremena. Zagrejte ulje i propržite kratko crni luk, šargarepu i celer. Dodajte usitnjen beli luk i začine i promešajte kratko. Dodajte sočivo i krompir, pa nalijte vodom i supom. Ostavite poklopljeno da krčka na srednjoj temperaturi 30-40 minuta. Promešajte s vremena na vreme da se sočivo ne zalepi za dno. Proverite da li je sočivo skoro kuvano i da li treba još soli i bibera. Dodajte mleko i paradajz pire i kuvajte još 5 minuta. Ako ćete odmah pojesti čorbu dodajte sok od limuna i spanać. Ako ne, odvojte deo koji ćete servirati i samo to začinite i pustite da krčka par minuta dok spanać svene.
Možete poslužiti sa nekim biljnim ili grčkim jogurtom i malo svežeg peršuna.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Kada dođe mart i vazduh zamiriše na proleće, iako je i dalje hladno, većina ljudi počinje da razmišlja o detoksima. Ja nisam neki preteran fan ovakvih navika, ali volim da se hranim lagano kada je i vreme takvo. Ovaj recept pronašla sam pod nazivom “detoks čorba od sočiva” pre nekoliko godina i sačuvala. Pa sam rešila da ovaj detoks mesec počnemo baš njom.
Sočivo je predivno i preukusno, brzo se kuva, pa ne gubi previše svojstava zbog termičke obrade. Moje omiljeno je crveno, ali volim i braon i zeleno, tako da je ovo baš fina kombinacija. Dodatni benefit je što je sočivo puno proteina.
Ako niste navikli na ove začine, budite oprezni, manje je više u ovim situacijama. U originalnom receptu mere su abnormalne, imali biste osećaj kao da jedete same začine, mislim da bi ubli sve ostale ukuse u jelu. Naravno, ako baš volite, često jedete i nisu vam strani, vi probajte, pa po svom ukusu pojačajte.
Začini su jako zdravi, pored bogatstva ukusa, oni deluju antioksidativno i protivupalno, naravno, treba biti umeren i slušati svoje nepce. Biber i kurkumu nikako ne razdvajajte. Da bi naš organizam iskoristio blagodeti kurkume, neophodan je biber. Neću objašnjavati nutricionističke detalje, ima ih već sasvim dovoljno na internetu, ako želite, mogu vam poslati i neki link.
Ako imate indijsku harissa pastu možete dodati i nju. Biće dovoljna jedna kašičica. Što se paprika tiče, ako će i deca jesti, možete preskočiti tucanu pariku da im ne bude ljuto. Ja sam ovu dimljenu papriku kupila pre par godina u jednoj delikates radnji. Imate je i na slikama za krilca. Stvarno mi dugo traje, a daje baš lepu notu svakom jelu u koje je dodam.
Ja volim u ovakvim čobama da koristim ono kokosovo punomasno mleko iz konzerve. Ono ovakva jela učini baš kremastim. Ali nećete mnogo pogrešiti ni sa bademovim mlekom.
Ako nemate zeleni dugački celer u stabljikama, možete staviti i onaj domaći krtolasti beli. Mada ovaj, kako ga ja zovem američki, daje dodatnu svežinu jelu.
Uvek sam se pitala zašto se sve kuva poklopljeno, mislila sam da je pitanje užtede vremena i električne energije, a onda sam kod divne Marizele nutricionizam.ba naučila da se tako čuvaju hranljive materije iz namirnica koje bi inače isparile. Zato su slowcooker i ekspres lonac super, jer nema otklapanja tokom kuvanja. Ovu čoru možete spremiti i u njima. U slowcookeru treba oko 3 sata na nekoj srednjoj temperaturi, a u ekspres loncu desetak minuta. Samo bih ja svakako ovaj prvi deo sotiranja povrća i začina odradila na ringli, čini mi se da se ukusi tako najbolje razviju.
I to je cela mudrost, iseckajte, propržite, dodajte sve i uživajte u vremenu koje imate dok se jelo krčka.