Džem od jagoda

Sastojci:

  • 2kg jagoda
  • 300-400g šećera
  • Dodatna oprema za pasterizaciju: 2 ćebeta ili velika perjana jastuka
  • Po želji: vanilin šećer, nana, biber…

Priprema:

Jagode očistite od peteljki i operite. Ostavite ih u cediljki da se prosuše 20-ak minuta. Stavite jagode i šećer u šerpu i rukama izgnječite, potrebno je da samo malo usitnite jagode da bi se lakše skuvale, ne želite da ih pretvorite u pire. Kuvajte jagode na srednjoj vatri, mešajući s vremena na vreme. Ako se pojavi pena na vrhu, skinite je kašikom. Kuvajte jagode najmanje sat vremena ili do željene gustine džema, postepeno smanjujući temperaturu pred kraj. Obavezno izvadite kašiku džema na tacnu i kada se ohladi probajte da li je dovoljno slatko po vašem ukusu i da je odgovarajuća gustina. Kada je džem pri kraju napunite manju šerpu vodom oko 3-4cm, poređajte čiste tegle i uključite da se polako zagreva, kada je voda blizu vrenja sipajte vruć džem u vuće tegle, izvadite uz pomoć krpe ili rukavice i dobro zatvorite. U nekom ćošku kuhinje stavite ćebe na pod, naređajte vruće tegle i ušuškajte preko drugim ćebetom (ili između dva perjana jastuka). Ostavie džem ovako ušuškan da se polako hladi 24-36 sati. Nakon toga držite džem na tamnom, hladnom mestu.

Ukoliko želite da džemu dodate još neku notu ukusa, pred kraj kuvanja možete dodati kesicu vanil šećera ili malo sveže nane i bibera.

Detalji i saveti uz ovaj recept:

Ovo je neka minimalna količina šećera – 150-200g na kilogram voća. Ovako pravim sve džemove. Naravno, ako volite slađe slobodno dodajte više, ali kao i sa sokom od zove ja želim ukus jagoda, ne šerbet.

Nisu vam potrebni nikakvi dodaci niti pasterizatori. Samo čuvajte džem u podrumu ili u frižideru. Pasterizacija na ovaj starinski način koji sam opisala zove se dunst. Ovaj proces naučila sam od mame, koja je naravno naučila od nane. Džem koji je ovako paserizovan može da stoji godinama, ako se pravilno čuva i ako ga pre toga ne pojedete.

Ako vas brine gustina džema, umesto raznih dodataka iz kesice čiji su sadržaji vrlo upitni, možete narendati jednu jabuku. Pektin iz jabuke dodatno će zgusnuti džem, a neće promeniti ukus.

Ako želite različite ukuse u džemu, možte pred kraj kuvanja iz velike šerpe odvojiti manju količinu i dokuvati sa začinima koje sam navela, samo se setite da obeležite koja je tegla sa kojim dodacima.

Mentu i biber mi je otkrila Mirta prošle godine, ukus me je oduševio! Probajte, bar jednu teglicu. 

Oduvek sam volela džemove, ali se nisam usuđivala da ih kuvam jer je u mojoj glavi bila urezana slika da za džem mora da se ima ogromna šerpa (veća od mog šporeta), 10 kila voća, da se provede pola dana za šporetom… To me je jako odbijalo. Sve dok jednog dana nisam pomislila – a da ja probam sa kilo, dva? I tako sam počela. Prvi džem sam skuvala od kilogram jagoda za nekih pola sata. Sada, dok traje sezona određenog voća, ja kod pouzdanih prodavaca kupim nekoliko puta po 2-3kg voća i svaki put od onoga što ne pojedemo taj dan, sutradan skuvam džem. Mnogo je jednostavnije i oduzima manje vremena i energije. Plus, svaki put mogu da se igram – dodajem ukuse, biram koliko gusto ću ukuvati džem, koliko šećera. Samo još da isprobam jedan bez šećera, ako uspe, javljam recept.

Ako je neko od vas pravio džem bez šećera, pišite mi!

1 Comment

  1. Ljiljana

    Draga Milice, ja sam prošle godine prvi put pravila džem po tvom receptu. Bolji džem do tada nismo probali, a bilo ih je! Ove godine nastavljam po istom 🙂 HVALA TI!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporučeno