Sastojci:
- 0.5kg ljubičastog luka
- 0.5dl maslinovog ulja
- komadić (oko 50g) putera
- pola kašičice soli, pola kašičice sveže mlevenog bibera, majčina dušica ili ruzmarin po želji
- 50g braon šećera
- 50ml aceto balsamico
- 50ml finog, suvog crvenog vina
Priprema:
Luk očistite i iseckajte na rebarca. Zagrejte ulje i puter u šerpi sa debelim dnom. Dinstajte luk na srednje jakoj vatri dok potpuno ne omekša, 15-20 minuta uz konstantno mešanje. U tako „svenuli“ luk dodajte braon šećer i polako dinstajte. Nastavite da mešate luk do se sasvim ne sjedini sa šećerom – nekih 5 do 10 minuta. Dodajte sirće, vino i ostale začine i krčkajte dok tečnost ispari i napravi se struktura džema, što je okvirno 30ak minuta. Ako vidite da je vatra prejaka, slobodno smanjujte postepeno temperaturu.
Sipajte vruć džem u sterilsane teglice i kada se ohladi stavite u frižider ili na neko hladno mesto.
Ukoliko pravite veću količinu preporučujem pasterizaciju u dunstu.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Pasterizacija – U neki ćošak kuhinje stavite jedno složeno ćebe na pod. 10ak minuta pre kraja pripreme džema u šerpicu u koju mogu da stanu 3, 4 teglice sipajte dva prsta vode. Poređajte teglice i uključite ringlu na srednju temperaturu da polako počnu da se zagrevaju. Kada je džem gotov, a voda skoro provrela, polako sipajte vruć džem u vruće tegle. Uz pomoć kuhinjske rukavice ili krpe izvadite teglicu, zatvorite je dobro uz pomoć krpe, pazite i tegla i poklopac će biti vreli. Naređajte teglice u ćebe i dobro ih ušuškajte. Ako imate perjani jastuk još bolje, stavite ih na jastuk i pokrijte presavijenim ćebetom. Važno je samo da su dobro ušuškane.
Nakon minimum 24h teglice su prohlađene i spremne za odlaganje. Ja sve pravim u malim teglama jer sam tako sigurna da će se pojesti kad otvorim teglu, a i zgodno je za poklon. Obožavam da prijateljima nosim na poklon specijalitete iz moje kuhinje jer znam koliko njih to raduje.
Sjajna stvar sa džemom od luka je što su sastojci dostupni cele godine, pa možete da pravite po malo i istražujete kombinacije začina. Probajte malo pikantniju varijantu tako što ćete staviti više bibera ili čak malo tucane paprike. Meni je ruzmarin omiljeni, ali svakako ovaj džem dozvoljava mnogo varijacija. Stavite grančicu ruzmarina kada dodate vino i sirće i izvadite je na kraju kuvnja, daće sjajnu aromu, a neće ostaviti iglice u džemu koje su prejakog ukusa ako ih zagrizete.
Možete ga dodavati sosevima, jelima od mesa kao što je gulaš. Možete poslužiti na komadu rustičnog hleba i sira. Ide fino i uz stejkove i burgere, a videli ste da je dobra kombinacija i u slanim pecivima, kao u receptu za ušuškanu slanu pitu.