Sastojci:
- 250 g brašna (spelta)
- 130 g putera
- ½ kašičice soli
- 1 jaje
- 6-7 smokvi
- 3 kašike krem sira
- 100 g kozjeg sira
- 6-7 listova pršute
- 2 kašičice meda
- 30 g pečenih oraha
Priprema:
Umutite jaje sa puterom i solju, kada se sjedine dodajte brašno, mutite kratko, a zatim sjedinite testo rukama. Rastanjite testo u veliki krug između dva papira za pečenje, uklonite gornji list. Prilikom raspoređivanja fila ostavite spoljnih 5 cm kruga prazno. Prvo namažite krem sir, zatim naređajte smokve sečene na četvrtine ili na kriške, možete malo posoliti smokve ako kozji sir nije previše slan. Izdrobite kozji sir odozgo i nakapajte med svuda, zatim pospite pečenim orasima i na kraju preko svega rasporedite komadiće pršute. Uz pomoć papira, presavijte nefilovani deo kore na unutra. Nežno kliznite papir sa galetom na pleh i pecite oko pola sata ili dok blago ne porumeni.
Ostavite da se malo prohladi i poslužite kao predjelo ili deo zakuske. Sjajno ide uz neki fini roze.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Za ovo prhko testo možete koristiti belo brašno, mada ja mnogo više volim kako ispadne sa speltom. Ovaj put sam dodala čak i malo ovsenog brašna. Možete isprobati razne kombnacije i pronaći svoju omiljenu. Kada pravim slatku verziju, dodajem i kašičicu šećera u testo, a količinu soli smanjim.
Možete ga praviti i bez jaja – kao koru za kiš. U tom slučaju pomešajte brašno i so, a zatim dodajte puter sečen na kockice koji je bio u zamrzivaču. Dodajte 2 kašike ledene vode i sjedinite sve u secku. Spojite testo rukama, ali pzite da ne rastopite puter previše toplinom dlanova.
Kada sam pravila ovu galetu nestalo mi je kozjeg sira, pa sam stavila gorgonzolu – nije loše, ali znam da bi kozji bio mnogo bolji partner nežnim smokvama zbog svoje oštrine. Ova gorgonzola je prilično mlečna, ako imate neku jaču, može i tako. Ako nemate pršutu, možete koristiti i tanko sečenu pančetu. Svakako će se lepo uklopiti sa nežim smokvama i sirom.
E sad kad smo rešili sastojke – imam želju da vam objasnim ime. Kada sam bila mala galete su bile keks od masnog testa koji je moja Nana pekla na plotni smedervca u kalupu livenom od gvožđa. To je forma bakinog kolača koji mnogi poznaju i vole, ali Nanin je bio nešto potpuno posebno, nije bio mekan kao što većina domaćica pravi… Elem, udaljila sam se od teme, pronaćiću taj recept nadam se. Dakle galete su bili bakini kolači, a onda sam pre desetak godina videla kolač u ovoj formi pod nazivom galeta. Malo sam istrživala i otkrila sam odkle naziv.
Reč „galette“ potiče od normandijske reči „gale“, što znači pljosnati kolač, i često se koristi u francuskoj kuhinji kada se govori o kolačima za koje nije potreban kalup, koji nemaju preterano definisanu formu, iako se može odnositi i na okrugle, ravne kolače i kolače od sira. Dakle galeta je kao nek tart slobodne forme.
Na blogu možete pronaći i slane i slatke galete, pravila sam ih sa jabukama, borovnicama, sušenim paradajzom i sirom, sa šparglama… Verujem da ćete uživati u ovoj slanoj varijaciji sa smokvama.