Sastojci za 4 osobe:
- 300g svinjskog filea ili buta
- 2 čena belog luka
- 2 veće šargarepe
- 5-6 kineskih crnih pečuraka
- nekoliko suvih šitake pečurki (nije obavezno)
- 100g bambusa
- 1 veća crvena paprika
- 2-3cm korena đumbira
- 1 kašičica belog bibeara ili ljuta papričica
- 4 kašike pirinačanog ili jabukovog sirćeta
- 6 kašika soja sosa
- 2 kašike pirinčanog skroba (ili običnog gustina)
- bujon ili voda
- 2 jaja
- ulje za prženje, susamovo ulje za serviranje (opciono)
Priprema:
Meso isecite na trakice, šargarepu i papriku na štapiće. Pečurke prelijte vrelom vodom i kad se rehidriraju, ocedite i naseckajte. Luk usitnite ili protisnite kroz presu. Ako je bambus krupan, malo ga usitnite. Đumbir oljuštite i naseckajte na sitne štapiće. Na malo ulja propržite meso da dobije zlatnu boju. Dodajte beli luk da se kratko proprži. Dodajte đumbir, šargarepu i pečurke. Promešajte par puta i nalijte vodom ili bujonom da skroz prekrije sastojke i još 3 prsta preko. Dodajte sirće, soja sos i mleveni beli biber. Zakuvajte da provri i krčkajte na laganoj vatri nekih pola sata. Probajte ukus, ako treba dodajte još soja sosa, sirćeta ili bibera. Ako je previše gusto dodajte još vode. Dodajte papriku i kuvajte još 5 minuta. U činijici izmešjte gustin sa kašikom vode, da se razbiju grudvice i dodajte u supu. Krčkajte još par minuta uz povremeno mešanje.
Pred serviranje zagrejte supu da provri. Umutite jaje viljuškom i polako dodajte malo po malo u supu, da curi sa viljuške. Ne mešajte previše – jaje treba da bude u trakicama, a ne skroz stopljeno kao u domaćim čorbama.
Prilikom serviranja u svaki tanjir dodajte kašiku susamovog ulja.
Prijatno vam grejanje!
Detalji i savet uz ovaj recept:
Kad god pripremam jela od svinjskog filea ucelo, ja odsečem onaj tanki vrh i sve delove koji štrče jer bi se inače presušili u ovim receptima. Zamrznem ih i koristim u ovoj supi. Ovog puta sam imala sveže šnicle od buta od naših domaćih svinja, pa sam njih iskoristila. Ako želite #vege varijantu, umesto svinjetine koristite 200g tofua. U tom slučaju možete dodati povrtnu kocku za supu. Meso možete malo posoliti prilikom prženja, neće biti preslano, ne brinite.
Povrće možete iseckati i na kockice, ako vam je tako lakše, a šargarepu možete i narendati na krupno rende, samo je onda dodajte malo kasnije da se ne raskuva u potpunosti.
Paprika u ovom jelu možda nije uobičajena, ali ja je volim jer daje svežinu u ovoj kombinaciji.
Bambus i pirinčano sirće kao i ostale sastojke sam do sada kupovala u kineskom tržnom centru bloku 70 na Novom Beogradu. Pošto je market u novoj zgradi, nadam se da je preživeo skorašnji požar. Svakako većinu tih sastojaka možete naći i u regularnim većim marketima ili prodavnicama zdrave hrane. Bambus sam poslednji put kupila u Lidlu. Jabukovo sirće može biti adekvatna zamena pirinčanom, a umesto bambusa možete koristiti nešto od bele zeleni, samo iseckajte na štapiće.
I crne pečurke sam tamo nabavljala, one mogu dugo da stoje pošto su suve, tako da imam još malo zaliha. Ima ih u nekim online prodavnicama. Na žalost za njih nemam baš neku zamenu. Možete ih prosto i izostaviti. Šitake su kupljene na grupi Mali proizvođači hrane u Srbiji.
Đumbir nemojte nikako preskočiti, on je ovde ključan. Kao i beli biber koji ovoj supi daje tu pravu ljutinu. Možete upotrebiti i neku ljutu papričicu, ali investicija u neko mini pakovanje mlevenog belog bibera će vam se ovde veoma isplatiti.
Susamovo ulje je kruna ovog jela koje će vas garantovano zagrejati, pročistiti i „odčepiti“ disajne puteve u ovim hladnim, kišnim danima. Ulje susama možete naći u prodavnicama zdrave hrane. Ima savršen miris, kao pečeni susam.
Kada ih kupite jednom svi ovi sastojci (mislim na začine, sirće, ulje, pečurke) će vam trajati jako dugo. Možda deluje kao velika nabavka za jedan lonac supe, ali verujte mi – za lonac ove supe vredi i te kako! Đumbir, biber, beli luk, sve su to sastojci sjajni za ove zimske dane – em su zdravi, em divno greju. A s obzirom na gustinu i to koliko mesa i povrća ima, ova supa može komotno biti obrok za sebe, mi se svaki put najedemo samo od nje.
Od kad sam prvi put jela u restoranu kineskog tržnog centra na Novom Beogradu, potpuno sam se zaljubila u ovu supu. Nije bilo šanse da se nađem u tom kraju, a da ne svratim na činiju supe, u bilo koje godišnje doba. Mnoge lepe uspomene me vežu za to mesto jer sam sa sestrom i prijateljicama tamo odlazila na prednovogodišnji ručak. Zato mi je drago što sam i sama naučila da je pravim, pa mogu i njih da obradujem ovim jelom.
P.S. Ako je neko bio skoro u 70-om bloku pišite mi da li market u onoj novijoj zgradi kineskog TC-a i dalje radi? Ja ću se svakako potruditi da ih uskoro obiđem i proverim.