Sastojci za 2 osobe:
- 300g bundeve
- 200g pirinča
- 1 mali crn luk
- 1 čen belog luka
- 1dl belog vina
- 2l bujona, blago posoljenog
- 40g putera (plus 20 za serviranje)
- maslinovo ulje, so, biber
- 50g parmezana
- nekoliko listova sveže žalfije (ili prstohvat suve)
Priprema:
Oljuštite i nasecite bundevu na kocke, oko 2cm. Crni luk iseckajte sitno. Na 2 kašike maslinovog ulja propržite crni luk, dodajte beli luk i seckane listove žalfije i pržite oko pola minuta. Nalijte belo vino i kada alkohol ispari dodajte još jednu kašiku maslinovog ulja i bundevu seckanu na kockice. Posolite i pržite poklopljeno 3-5 minuta. Zatim dodajte i pirinač, promešajte da prinač upije sve sokove i postane po malo providan. Nalijte kutlaču vrelog bujona i krčkajte mešajući. Dodajte polako bujon kutlaču po kutlaču i mešajte povremeno. Važno je da bujon ne ispari, s druge strane ne želimo ni da pirinač pliva u supi. Takođe, dok mešate lagano gnječite bundevu da se na kraju pretvori u pire. Kada je pirinač kuvan al dente, u onoj meri u kojoj vi volite, skinite ga sa vatre, dodajte parmezan, puter i sveže mleveni biber i izmešajte.
Poslužite rižoto sa malo rendanog parmezana odozgo i par kapi limunovog soka.
Za one koji vole da se igraju u kuhinji: Kockicu putera otopite u šerpici i polako karamelizujte puter (više detalja u receptu za pate od pileće džigerice). Prilikom serviranja preko svake porcije dodajte i kašičicu ovako spremljenog putera.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Rižoto obožavam da spremam, ali rižoto od bundeve mi je veliki izazov. Probala sam nekoliko postojećih recepata, ali nisam bila oduševljena. Koliko god je volim kao namirnicu komadi kuvane bundeve mi se nekako nisu slagali sa ovom kremastom teksturom rižota, pa sam rešila da je tokom kuvanja izgnječim i pretvorim u kašu koja će samo dopuniti ovu teksturu.
Kupila sam jednu veću muskatnu bundevu koja je imala oko 2.5kg. Od nje sam napravila ovaj rižoto, a od ostatka potaž od bundeve. Ukoliko ne želite da pravite oba jela u jednom danu, „načeta“ bundeva vam može stajati u ftižideru 2, 3 dana. Samo je nemojte odmah celu oljuštiti. Umesto da sve vreme gnječite kockice bundeve, možete da sačekate da jelo bude skoro gotovo, izvadite kockice bundeve i izblendirate štapnim mikserom, a zatim vratite bundevu u rižoto.
Žalfija i bundeva se predivno slažu. Iako bi bilo divno dodati svežu žalfiju, ja nisam uspela da je odgajim na terasi, pa je i mala količina ove suve koju inače koristimo za čaj, bila dovoljna. Pazite samo da budu listići, da nema neke grančice. Ako imate svežu žalfiju iskoristite je i prilikom dekoracije.
Ukoliko nemate belo vino, u ovom koraku ga zamenite bujonom, mada je taj ukus koje ono daje svakom rižotu za mene posebna čar. Znaćete da je alkohol ispario onda kada se u pari iznad šerpe oseća slatkoća vina, ali ne i kiselina, odnosno onaj oštar miris alkohola.
Limun dodajemo kako bi malo ublažio slatkoću bundeve, a i zato što se divno slaže sa žalfijom. Probajte i bez limuna pa odlučite koji vam se ukus više dopada. Na parmezanu nikada ne štedite kada je rižoto u pitanju.
Jednom me je kuma pitala: Šta ti znači to staklast, pa evo male pomoći. Kada se u receptu kaže da pržite crni luk ili pirinač da postane „staklast“ to znači da treba da izgubi jačinu svoje primarne bele boje, da je providnjikav i da počne da se cakli.
Nadam se da sam vam dovoljno pomogla i da sam vas inspirisala da probate ovaj jesenji specijalitet.