Sastojci za dve osobe:
- 400g šnicli pilećeg filea
- aromatizovani puter s vlašcem
- 2 jaja, brašno i prezle za pohovanje
- Kašika rendanog parmezana (opciono)
- So, biber, maslinovo ulje
- 50g zrna pečene heljde
- komadić putera
Priprema:
Pileće šnicle blago izlupajte. Na jedan kraj stavite komadić aromatizovanog putera i zamotajte u paketiće. Ulupajte jaja sa malo soli i bibera, a ako želite u prezle dodajte kašiku rendanog parmezana. Uvaljajte paketiće u brašno, zatim jaja i na kraju prezle. Ispecite na malo zagrejanog ulja sa svih strana. Možete i samo kratko zapeći na ulju da se uhvati korica, a zatim ispeći u zagrejanoj rerni na 200°C.
Isperite zrna heljde u nekoliko voda. Stavite vodu da proključa, posolite je, dodajte komadić putera i sipajte heljdu u ključalu vodu. Smanjite temperaturu i krčkajte na laganoj vatri 15-20 minuta povremeno mešajući. Na kraju sklonite heljdu sa vatre, poklopite i ostavite još 20ak minuta, bilo bi dobro da krpom ušuškate šerpu da ostane topla. Nakon 20-30 minuta, dodajte još komadić putera, promešajte da se rastopi i dodajte soli ako treba.
Ukoliko nemate pečenu heljdu, možete je lako ispeći na tiganju.
Servirajte uz preliv od 2 kašike pavlake + 1 kašika majoneza i malo sveže mirođije.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Heljdu možete ispeći kao što pečete susam – na srednjoj temperaturi zagrejte tiganj i pecite zrna heljde konstantno mešajući dok ne postanu fino braon boje, kao ova na slici iznad. Većina prodavnica zdrave hrane prodaje sirovu i pečenu heljdu, Ukrajinci insistiraju na pečenoj, jer ima bolji, puniji ukus.
Puter koji se inače stavlja u sredinu pravi se na sličan način kao ovaj koji sam stavila, samo se umesto vlašca stavlja peršun. Da vam razbijem mit – kijevski kotlet nije pileća karađorđeva i ne dodaju se šunke, kakčkavalji i ostalo…
Što se pohovanja tiče, ono je u mojoj kuhinji izuzetno retko, bukvalno se desi 2-3 puta u godinu dana, pa čak i tada najčešće pohujem u rerni. Jeste pohovana hrana ukusna, ali smatram da je u većni slučajeva poh suvišan, a svakako nije ni zdravo jesti toliko pohovanog, koliko je to običaj u domaćim kuhinjama. Naravno, ako to radite u svežem ulju, na nižoj temperaturi od njegove tačke dimljenja, ili pohujete u rerni, onda stvarno nije toliko strašno s vremena na vreme ispohovati nešto.
Pohovanje u rerni je potpuno jednostavno. Ceo proces brašno, jaja, prezle je isti, samo naređaje komade uvaljanog mesa na pek papir i svaki preijte sa malo ulja ili odozgo stavite komadić putera. Pecite na 200-220°C u zavisnosti od jačine rerne, dok ne porumeni.
Verovatno ste skapirali da su ovi paketići u stvari varijanta kijevskog kotleta. Recepti za kijevski kotlet koji se mogu naći na internetu navode da za jednu porciju ide cela jedna strana filea, to onda bude zaista veliki komad mesa koji se razlupa, stavi se puter i dalje je sve isto.
Meni se mnogo više dopada ova manja varijanta, pogotovo što je kijevski kotlet koji sam toliko puta jela u Ukrajni bio baš takav, nekako manji. A čim presečete kotlet razlije se predivan puter sa začinima. Ono što nikako ne mogu da dokučim jeste kako su u tom restoranu pripremali meso za ovaj recept, imam utisak kao da je bilo mleveno.
To je svakako bila ljubav na prvi zalogaj – i baš tako su ga služili, sa heljdinim varivom. Preliva se ne sećam, ali ova kombinacija pavlake i majoneza je odlična, a pošto Ukrajinci mirođiju stavljaju u S V E, odlična je dopuna ovom sosu. Inače dok sam pisala recept proverila sam, Puzata Hata gde sam prvi put probala ovo jelo, postoji i dalje. To je restoran koji je nama studentima bio otkrovenje, imaju dnevni meni i po sasvim prihvatljivoj ceni možete lepo da ručate. „Xaта“ na ukrajinskom znači kuća, a пузатий je onaj koji ima veliki, debeljuškasti stomak. Tako da nam je pored dobrog obroka, bilo zabavno da otkrivamo šaljive nazive restorana.
Ukrajinsko nacionalno piće je горилка iliti votka, i to ona medova ili sa ljutom papričicom. Pošto bi to u ovom slučaju mogao biti aperitiv, najbolje je da ovo jelo poslužite uz neko suvo belo vino i zelenu salatu.