Kolač od bundeve – Pumpkin bread

Sastojci:

  • 250g bundeve (ili 225g pirea od bundeve)
  • 270g ovsenih pahuljica
  • 2 kašičice praška za pecivo
  • 1 kašičica sode bikarbone
  • 80g kokosovog ili nekog drugog šećera
  • 4 kašike javorovog sirupa
  • 3 jaja
  • 1 kašika vanila ekstrakta
  • 1 prstohvat soli
  • 120ml ulja
  • na vrh noža muskatnog oraha i cimeta

Priprema:

U secku ili mlinu sameljite pahuljice u brašno. Bundevu ispecite ili skuvajte pa dobro ocedite i napravite pire štapnim mikserom ili viljuškom. Stavite sve sastojke u jednu posudu i umutite mikserom. Ako imate veliki multipraktik  u kojem meljete pahuljice dodajte u njih sve ostale sastojke i smiksajte. Izlijte u kalup za pečenje hleba koji ste prethodno podmazali ili obložili papirom za pečenje. Pecite 45 do 50 minuta u rerni zagrejanoj na 200C. Pomoću čačkalice ili noža proverite da li je kolač pečen.

Ostavite da se ohladi i secite na debele kriške. Spakujte deci za užinu, a sebi ostavite parče uz kafu, savršeno se slaže.

Detalji i saveti uz ovaj recept:

Ovo je jedna ideja kako se može napraviti zdravija varijanta bana breda. Do sada već znate da ne volim banane, a pošto sam dobila divnu domću bundevu sa sela, poželela sam da isprobam nešto novo. Ovo se može nazvati zdravijom verzijom jer nema brašna, nema glutena i ide mnogo manje šećera nego u klasične banana bredove.

Pošto sam dobila čitavu polovinu velike bundeve, poželela sam da ispečem par kriški za užinu, pa sam i ovu koja je bila za kolač ispekla u rerni. Vi svakako možete i da skuvate bundevu isečenu na manje komade, ali dobro je ocedite, da smesa ne bi bila previše retka.

Ja sam isekla jedan komad bundeve koji je imao oko 250g. Kada se ispekao i kada sam skinula koru i izblendirala, izmerila sam i to je bilo taman oko 225g. Taman toliko stane u jednu šolju.

Ako želite vegansku verziju ovog kolača, jaja možete zameniti smesom koja se pravi od lanenog semna i vode. To je česta veganska zamena za jaja u pecivima. Kako se pravi ovakva zamena? Uzmete jednu kašiku samlevenog lana i pomešate je sa 2.5 kašike vode. Ostavite smesu da odstoji 15-ak minuta. Dobićete lepljivu tečnost koja podseća na jaja po strukturi.

Ako nemate ovsene pahuljice, možete koristiti i ovseno brašno. Ako isprobavate sa nekim drugim bezglutenskim brašnom, ne garantujem rezultate. Ali ako se odlučite, molim vas da u komentarima napišete kako je kolač ispao. Pošto ovde nema glutena, testo će nakon pečenja biti vrlo sipkavo, zato ga sečemo na debele kriške.

Umesto kokosovog šećera možete koristiti žuti ili bilo koji drugi šećer ili zaslađivač. Ja imam jedno pakovanje kokosovog šećera koje mi stoji već godinama i rešila sam da baš njega upotrebim u ovom receptu. Javorov sirup možete uvek zameniti medom, mada je i ova namirnica već neko vreme u Srbiji lako dostupna.

Moj kalup je dugačak oko 30cm, pa kolač nije previše visok, meni je ovako taman. Ako imate manji kalup možete svakako peći i u njemu, samo će biti viši. Naravno, uvek proverite da li je pečen uz pomoć čačkalice ili noža.

Kad ostavim aparat bez nadzora za trenutak, pa me uhvati u procesu rada

Imam veliku želju da ovaj kolač probam sa krem sirom i malo meda odozgo. Ako se setim da ga kupim dok još ima kolača, obavezno javljam utisak. Moglo bi se dodati i mrvica praha đumbira u samo testo, kao u američkoj mešavini začina za kolače od bundeve, ali ja ga nisam imala.

Nadam se da će vam se dopasti ovaj pomalo neuobičajen kolač.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporučeno