Sastojci:

  • 250g putera sobne temperature
  • 2 jaja
  • 400g speltinog brašna
  • 1 puna kašičica soli
  • 50g slanog pečenog kikirikija ili badema
  • 150g susama

Priprema:

Umutite kratko puter, zatim dodajte jedno celo jaje i jedno žumance, 1 belance sačuvajte za valjanje kuglica. Mutite puter i jaja, a onda dodajte brašno. Mutite još malo, pa umesite rukama da se sve sjedini. Ako vam deluje previše suvo, dodajte kašiku, dve mleka. Trebalo bi da dobijete fino, masno testo. Uzimajte po kašičicu testa i u sredinu stavite kikiriki ili badem i formirajte dlanovima kuglice. Kada potrošite svo testo umutite belance penasto, a u jednu činijicu stavite malo susama. Provucite nekoliko kuglica kroz belanca, a onda ih stavite u susam, provrtite činiju nekoliko krugova i kuglice će se same uvaljati u susam. Ređajte ih na pleh i pecite u rerni na 200C, 20-25 minuta. Kada susam blago porumeni – gotove su.

Ove kuglice mogu biti odlična užina za školu ili čak doručak uz šolju jogurta. Takođe su sjajna grickalica uz čašu piva ili belog vina.

Detalji i saveti uz ovaj recept:

Sigurno ste nekada pravili ili makar probali ove fantastične slane kuglice. Ono što je novina jeste da sam umesto belog brašna koje je standard u receptu, koristila speltu. Takođe, umesto mleka stavila sam dva jaja, mislim da je mleko ovde suvišno, osim ako vam je testo baš suvo i neće da se poveže.

Ukoliko pravite za decu koja još nisu jela kikiriki, možete staviti badem on nije tako jak alergen. Ako imate nekoga ko je alergičan na orašaste plodove, stavite u sredinu kockicu tvrdog sira. Ja sam ovog puta koristila kikiriki i slani pečeni badem, od količine koju vidite na fotografiji sa sastojcima, jedva da sam potrošila pola.

Možete naravno praviti i veće kuglice. Do sada ste već naučili da je kod mene sve minijaturno kada je hrana u pitanju. Volim da napravim velike količine, ali u malim porcijama, pa mi je tako od ove smese ispalo 56 kuglica. Prvih nekoliko su bile veće, tako da verujem da je moglo da bude ravno 60, ali i ovako su super.

Imala sam i crni susam, pa sam pri kraju pomešala crni i beli, da udovoljim suprugu i njegovim sportskim preferencijama. Za ovu drugu (moju) ekipu, sledeći put mešam beli susam i crveni čili. Igramo se, zašto da ne.

I u same kuglice možete dodati neke začine u prahu, ako pravite grickalicu za društvo. Za prvi put napravite osnovnu verziju, a kasnije isprobavajte slobodno prema svom ukusu.

Ove kuglice zovu još i slani rafaelo, tako sam i došla na ideju da kikiriki zamenim slanim bademom. Vi naravno u sredinu stavite jezgro po želji. I jedna mala napomena za kraj – susam i kikiriki kupite u malo većoj količini, svakako ćete u nekom trenutku potrošiti, a bolje da ostane nego da zafali. Količina koju ćete upotrebiti pri izradi kuglica, najviše zavsi od njihove veličine. Napisala sam u samom receptu da ne istresete odmah sav susam u činiju u kojoj ćete ih valjati, čini mi se da će se tako sporije potrošiti susam, a protresanjem činije, manje će vam se ulepiti prsti u celu smesu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporučeno

[instagram-feed]