Kuvani paradajz za zimu

Sastojci:

  • 2kg paradajza
  • beli luk, bosiljak, ruzmarin,
  • so, biber, maslinovo ulje
  • šećer (po želji)
  • ljuta papričica (po želji)

Priprema:

Paradajz dobro operite i isecite na polovine ili četvrtine. U posudu za pečenje stavite pek papir, naređajte komade paradajza, posolite, pobiberite i prelijte maslinovim uljem. Začinsko bilje i beli luk ušuškajte u meso paradajza. Ako pravite ljuti paradajz očistite jednu papričicu od semenki i žilica isecite na delove i stavite ispod paradajza. Tokom pečenja papričica će pustiti ljutinu u sokove. Pecite na 220C oko pola sata, ili dok se na površini paradajza ne pojave znaci da je pečen. Kada se malo prohladi, odvojite kožicu sa paradajza koja će lako spasti. Odstranite grančice ruzmarina i ljutu papričicu. Stavite paradajz sa svim sokovima iz pleha u dublju šerpu i izblendirajte. Stavite da pusti ključ, a za to vreme u drugoj šerpici sa malo vode prokuvajte flašice na srednjoj vatri. Sipajte vruć paradajz u vruće flašice i dobro zatvorite. Stavite u dunst da se dobro ohladi i čuvajte u frižideru ili na sličnom hladnom, tamnom mestu.

Koristite kao sos, potaž ili preliv.

Ako želite gušći sok, samo kuvajte duže dok se ne redukuje do željene gustine.

Detalji i savet uz ovaj recept:

Kraj avgusta je idealno vreme za kuvanje paradajza jer je tada čini mi se najzreliji i najsočniji. Ja sam dobila predivan netretirani paradajz od drage Cece od koje kupujem jaja i potpuno sam se rastopila od ukusa i slatkoće. Najveći deo smo pojeli, a deo sam skuvala sa divnim mesnatim paradajzom koji sam pronašla na pijaci.

Mislim da smo dunst do sada apsolvirali, ali ako vam treba podsetnik, otvorite bilo koji recept za džem i pronaćićete detaljan opis. Iako je ovo sjajan način pasterizacije i zimnica ostaje održiva, ja ipak volim da je čuvam u frižideru jer nemam nikakav podrum niti hladnu ostavu.

Ovo je u osnovi slično receptu za potaž od pečenog paradajza, ali ne dodajemo supu. Kao i džemove, i ovaj „sok“ sam stavila u malu ambalažu kako bi mi bilo lakše za čuvanje. Ovako znam da ću nakon otvaranja brzo potrošiti celu količinu i neće se pokvariti.

Ove flašice, tj. poklopce su obeeležili kao da su mene pitali šta da napišu

Pošto mnogo volim sok od paradajza i dobila sam par poruka od drugarica koje su želel da naprave ovu vrstu zimnice, mozgala sam koji bio najbolji način. Ja nemam spravu za mlevenje paradajza i odstranjivanje semnki i kožice, pa mi je ovo bilo najlogičnije rešenje. Vi naravno možete da koristite i konzervans. Ja ga ni u jednu zimnicu ne stavljam, pa sam i ovde preskočila. Videćemo kako će se održati, verujem da će u frižideru biti ok. Sećam se da je moja Nana umesto konzervansa u grlo svake flaše stavljala komad rena koji je čuvao sok da se ne pokvari.

Sada vam već sigurno postaje jasno zašto sam pre par godina kupila dodatni frižider zbog zimnice koji držim na terasi. Ako imate podrum ili neku drugu hladnu prostoriju za odlaganje, blago vama. Narvno, ja pravim zaista velike količine, sve ovo što vam pišem – 2, 3 kg voća ili povrća ja napravim nekoliko tura. Da ne pravim toliko, stalo bi to sve i u običan kućni frižider.

Kako vi pravite paradajz sok za zimu? Da li imate neku staru metodu konzerviranja da podelite samnom?

Flašice sam naravno pronašla na FB grupi “Udomi teglu”

1 Comment

  1. […] da ga spasi. Razmišljala sam šta bih sa njim, pa mi je prva logična ideja bila da isprobam „roasted tomato soup“ koju sam već pravila od crvenog […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporučeno