Sastojci:

  • 300g cvekle
  • 1 glavica belog luka
  • 1 kašičica tahinija
  • 2 kašike limunovog soka
  • so, biber, maslinovo ulje, dimljena paprika
  • 2-3 kašike grčkog jogurta, komadić putera sobne temperature (opciono)

Priprema:

Uključite rernu da se zageje na 200C. Odsecite sam vrh glavice belog luka, a cveklu dobro operite i odsecite oba kraja. Uzmite jedan veći komad alu folije, prekrijte ga papirom za pečenje i stavite cveklu na njega. Posolite je, dodajte sveže mleveni biber, malo maslinovog ulja i kašiku vode. Umotajte cveklu u papir, a zatim dobro sve stisnite folijom. Isto uradite sa belim lukom, ali nemojte dodavati vodu. U luk možete dodati malo mlevene dimljene paprike. Pecite oko 25 minuta. Luk izvadite, a cveklu vratite još nekih 5-10 muinuta ako je potrebno. Kada se cvekla malo prohladi ogulite je, i isecite na veće komade. U blender stavite cveklu, 4-5 čenova pečenog belog luka, limunov sok, malo soli i bibera, puter ili masinovo ulje i kašičicu tahinija. Izblendirajte do kremaste strukture i po želji dodajte grčki jogurt.

Servirajte kao namaz za doručak uz neki stariji beli sir ili zelenu salatu. Možete ga služiti i  kao preliv za meso ili kao umak uz sveže povrće.

Detalji i saveti uz ovaj recept:

Ako niste ljubitelj zemljanog ukusa cvekle, ovo je sjajan način da ga izbegnete. Pečenjem cvekla dobija neku notu koja je slatkastija i jača od tog zemljanog tona. Možete je i skuvati naravno, ali onda morate da uključujete rernu za jednu glavicu luka, a bez luka ovaj namaz nije isti.

Zašto pečemo cveklu na ovaj način? Ako bismo luk i cveklu pekli u nekoj poklopljenoj posudi postoji mogućnost da bi se stvrdnuli i sasušili, ovako su ušuškani sa svim svojim sokovma i za mene nema lepšeg načina za pripremu mnogh jela. E sad, većina ljudi će samo zamotati povrće u foliju, ali ja imam neki otpor prema direktnom dodiru folije sa hranom, pa zato stavim i papir za pečenje, vi naravno možete preskočiti ovaj korak.

Znaćete da je cvekla pečena kada viljuška sa lakoćom ulazi u sredinu. Nemojte očekivati da se raspadne kao krompir, cvekla je ipak čvršća i ako je budemo pekli do faze raspadanja, znači da smo u njoj uništili sve nutriente.

U cveklu možete dodati još neke začine po želji, ono što ću ja sledeći put obavezno isprobati jeste sveža majčina dušica.

Otkriću vam tajnu kako da najlakše oljuštite ovako pečenu cveklu, a da ni najmanje ne isprljate ruke. Zabodite viljušku u sredinu cvekle, a onda kašićicom ili bočnom stranom druge viljuške sastružite koru, ona će spasti jako lako. Predlažem da sve to uradite na papiru i foliji u kojima se cvekla pekla, posle samo smotate sve i bacite – nema prljanja, nema čišćenja.

Umesto tahinija možete dodati bilo koji orašasti puter – badem, lešnik, indijski orah. Ako niste vegan i ne postite, oooobavezno dodajte malo putera prilikom blendiranja, kao i grčki jogurt. Umesto grčkog jogurta možete dodati krem sir ili pavlaku, ali svilenkasta strukura i nežan ukus grčkog jogurta sjano dopunjuju ovaj namaz i čine da ga obožavaju čak i oni koji nisu ljubitelji cvekle.

Umesto blendera, možete koristiti štapni mikser, onda će struktura biti još kremastija. To svakako zavisi i od jačne vašeg uređaja.

Pospite po namazu seckanu zelenu salatu, izmrvite stari kozji sir ili prosto stavite nekoliko semenki sirovog suncokreta i uživajte u ovom pinkastičnom kremu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporučeno