Sastojci:
- 1 glavica kiselog kupusa
- 400g mlevenog junećeg mesa
- 50g pirinča oblog zrna
- ½ dimljene svinjske butkice
- 200g slanine
- 2 kašike masti
- so, biber, po želji dimljena ili tucana paprika
Priprema:
Na malo masti propržite sitno iseckan crni luk. Dodajte mleveno meso, posolite i pobiberite (dodajte papriku ako želite) i prižite da se meso blago karamelizuje. Odsecite komadić mesa od butkice, naseckajte ga jako sitno i ubacite u fil. Dodajte pirinač, promešajte i sklonite sa vatre. U posudu u kojoj ćete kuvati sarmu rasporedite po dnu i stranicama mast. Na samo dno, naređajte šnite slanine. Odvojte listove kupusa i odsecite debeli sloj sa „drške“ spoljnih listova. Stavite list kupusa na dlan, na list stavite kašičicu ili dve fila (u zavisnosti od veličine lista), preklopite bočne strane i umotajte od korena ka vrhu lista. Ređajte sarmice u krug, u sredunu stavite komad butkice koju ste zamolili mesara da vam iseče na delove. Ređajte sarme u 2-3 reda, u svakom redu umesto neke od sarmi stavite komad butkice. Kada završite, dodajte jednu malu čašu vode i pokrijte listom kupusa ako vam je ostalo. Poklopite šerpu i stavite je u rernu i uključite na 180C. Krčakajte sarmu nekih 3-4 sata. Izvadite jednu i probajte da vidite da li je kupus dovoljno kuvan.
Poslužite uz kisele ljute papričice ili neku drugu ljutenicu po želji.
Od ove količine, trebalo bi da dobijte 15-ak sarmi.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Obavezno probajte kupus pre nego što počnete da pravite sarmu. Ako je prekiseo ili previše slan, potopite ga na nekih pola sata u običnu vodu, kako bi ona izvukla višak soli. Ako su vam liske male, možete spajati po dve – stavite ih na dlan tako da im se polovine preklapaju. Ja iskreno mnogo više volim male sarme, kao što vidite na slikame, tako da ja čak prepolovim liske ako su prevelike i odsečem onaj tvrdi središnji deo.
Možete koristiti i mešavinu junetine i svinjetine, u tom slučaju neka odnos bude 3:1 u korist junećeg mesa, dakle 300g junetine i 100g svinjskog. Zamolite mesara da vam lepo iskomada svinjsku butkicu. U mojoj mesari imaju neku električnu testericu, bukvalno mi butkicu iseku na šnite po 3 cm debljine, a onda ih ja dodatno sečem oko koske ako treba. Pored butkice i samu slaninu možete iseći na veće komade i dodati između sarmi.
Ja imam sreću da moji roditelji ostavljaju kupus za zimu u velikim količinama jer ga svi volimo. Nekad kad ne stignem da odem do njih po kupus, ja kupim na pijaci, taj mi je mnogo draži od onih iz marketa. Kiseli kupus koji se prodaje u marketima, kiseli se na neki drugačiji, instant način i ima specifičan ukus, čak mu je i boja drugačija. Verujem da nije loš, ali ako imam priliku da biram, ja bih ipak home made…
Ukoliko ne volite beli pirinač ili želite još zdraviju varijantu, možete staviti integralni pirinač, ili čak proso, sarma će biti jednako ukusna i jednako sarma. Ja i onako stavljam stvarno minimalnu količinu pirinča, po meni on je tu samo da malo pokupi vodu i poveže fil da se sarma ne raspadne.
Verujte mi, ovako pripremljena sarma biće preukusna, lagana za varenje, neće vam trebati hektolitri kisele vode posle nje. Nikakvi gotivi začini, mešavine, zaprške i ostale aditivima natrpane gluposti vam nisu potrebne.
Kada sam je pravila poslednji put nosila sam kumama koje su u tom trenutku bile bolesne, svi su bili oduševljeni, čak i moja kuma Rada koja pravi malo drugačije, to je za mene dovoljna prolazna ocena.
Svaka kuća ima svoj recept za sarmu, ja vam preporučujem da jednom isprobate ovu jednostavnu varijantu, verujem da će vam se dopasti. A ako imate zemljani lonac, to će biti najbolja posuda za vašu savršenu sarmu! Ako ipak nemate i želite da sarmu krčkate na ringli, preporučujem najnižu moguću temperaturu, a što se vremena tiče, ono će zavisiti od veličine i broja sarmi. Krčkajte je nekoliko sati, pa probajte.
Sarma je onaj idealan ručak za više dana. Možete skuvati veće količine i zamrznuti, pa grejati po potrebi. Nikada nisam čula da se sarma nekome pokvarila. A poznajem i one koji bi sarmu mogli da jedu svaki dan, za svaki obrok i da im nikada ne dosadi.
I dve važne napomene za kraj: prva je da se sarma krčka u masnoći, ne kuva se u vodi, a druga je da sarma uopšte ne mora biti teško jelo od kojeg vam nije dobro od ručka do sutra.