Sastojci:
- 2 veze sremuša
- 50g pečenih lešnika (ili oraha)
- 2-3 kašike rendanog parmezana
- maslinovo ulje, so, sveže mleveni biber, po želji sušeni bosiljak
Priprema:
Odsecite donji deo stabljika sremuša dok je još u vezici. Razdvojte listove i proverite da nema neka zalutala bubica, travka, cvetić… Stavite sve sastojke u blender, maslinovog ulja dodajte 2 kašike. Miksujte dok se smesa fino ujednači. Ukoliko je potrebno dodajte još malo maslinovog ulja da doterate kremastu strukturu pesto sosa. Probajte i po želji dodajte soli ili suvog bosiljka.
Služite ovaj sos uz meso, ribu, bruskete, burgere….
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Bilo bi najlepše kada bih ovaj recept počela ovako: Odete u šumu, u prirodu sa porodicom i naberete sremuš… Ali znam da nemaju svi mogućnost da uživaju u ovoj prolećnoj potrazi. Ako ikada budete sami brali sremuš, pazite pošto postoji jako slična biljka koja definitivno nije sremuš i ne bi valjalo da je se najedete. Sremuš ćete prepoznati po disinktivnom mirisu koji je skoro isti kao beli luk, nema greške.
Sremuš, divlji luk, medveđi luk… kako god ga zvali njegova pozitivna dejstva na naš organizam su nebrojena! Pored svih zdravih svojstava volim ga jer trag o njegovom mirisu ne ostaje tako dugo kao kod klasičnog belog luka, a i vesnik je proleća. Neko čeka visibabe, ja čekam sremuš! Mada se i visibabama jako radujem.
Od sremuša se prave razna jela – pite, čorbe, salate i ne zna se uz šta lepše ide. Možete ga dodati u soseve za bogatiji ukus.
Pesto sos mnogo volim da pravim i dok ne stigne svež bosiljak, ovo mi je omiljena zamena. Pred kraj sezone sremuša, sačuvam ga tako što izblendiram listove samo sa solju i maslinovim uljem i tako zamrznem ili stavim u teglice i u frižider, pa kad mi zatreba malo te arome, samo dodam ostale sastojke.
Mere koje sam vam dala su okvirne i možete ih prilagođavati svom ukusu. Kao što sam već pisala u receptu za pitu od borovnica, lešnike pečem na tiganju, pogotovo za ovko malu količinu nije teško.
Možete staviti orahe, bademe, pinjole… šta god želite.