Sastojci za dve osobe:
- 2 konzerve ili tegle kuvanih leblebija (800g)
- 1 konzerva kokosovog mleka (200-400ml)
- 1dl maslinovog ulja
- 1 mala glavica crnog luka
- 3 velika čena belog luka
- 1 ravna kašičica kurkume
- 1 ravna kašičica tucane paprike (i još po ukusu)
- ½ kašičice sveže mlevenog bibera
- 1cm korena đumbira
- 1 kašika paradajz paste (opciono)
- 2-3dl bujona ili vode
- 1 šaka zeleniša (spanać/kelj/blitva)
- so
- Za serviranje – grčki jogurt, limeta ili limun, peršun, listovi sveže nane
Priprema:
Na zagrejanom maslinovom ulju propržite sitno seckani crni luk. Dodajte usitnjen beli luk, sitno seckan đumbir i sve začine (so, biber, kurkumu i tucanu papriku). Pržite 30-ak sekundi i dodajte oceđene leblebije (tečnost sačuvajte). Pržite leblebije 3-4 minuta, mešajući s vremena na vreme. Dodajte supu i kokosovo mleko po ukusu. Probajte i dosolite ako treba i dodajte tucane paprike. Kuvajte 35 minuta na srednjoj temperaturi mešajući povremeno. Na samom kraju zadnjom stranom varjače izgnječite nekoliko zrna i dodajte zeleniš. Kuvajte još 5 minuta.
Servirajte toplo sa punom kašikom grčkog jogurta ili neke posne varijante. Pospite seckanim peršunom ili nanom i poslužite uz tortilje, kuvani pirinač, naan ili običan hleb. Uz svaku činiju gulaša poslužite krišku limuna ili limete kojom ćete poprskati gulaš.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Ukoliko želite možete kupiti sirove leblebije. U tom slučaju potopite ih preko noći i nakon toga kuvajte. Tek tako skuvane leblebije dodajte u gulaš. Ako ste kupili kuvane leblebije, vodu koja je ostala u tegli sačuvajte, od nje možete paviti posni/veganski šlag, kao i majonez. Kuvane leblebije možete pronaći u prodavnicama zdrave hrane, kao i u svim većim marketima.
Kokosovo mleko ovde igra važnu ulogu po pitanju ukusa. Ja nisam fan kokosa, ali ovde se savšeno slaže sa kurkumom i ljutom paprikom i daje prelep kontrast njihovoj ljutini i jačini. Zbog podeljenih ukusa navela sam ovaj raspon 200-400ml. Ukoliko baš nikako ne podnosite ukus kokosa, možete dodati pavlaku za kuvanje.
Zeleniš dodajemo na kraju jer se jako brzo skuva, pogotovo spanać. Ako kuvate za dva dana, zeleniš dodajte samo u onaj deo koji ćete tog dana jesti, a sutradan kada budete podgrevali gulaš dodajte ostatak zeleniša. Volela bih da sam imala kelj, ali bilo ga je nemoguće pronaći tog jutra. Ako dodajete kelj ili blitvu, obavezno odsecite one debele delove listova i iseckajte ih na kocke veličine zaloaja. Ako nemate ništa od ova dva, bebi spanać će biti savršen dodatak.
Još jedna opcija za ovakav gulaš može biti da dodate konzervu oljuštenih paradajza šljivara i 200ml pavlake za kuvanje, ako su vam ovi začni prejaki.
Ako će gulaš jesti i mlađa deca, možete smanjiti količinu začina za pola. Svakako ako dodajete kurkumu, nemojte preskakati biber. Sva povoljna svojstva kurkume aktiviraju se tek kada se ona kombinuje sa biberom.
Ja sam u frižideru imala i indijsku harisa pastu, pa sam i nje dodala malo. To je pasta od ljutih paprika koja je i slatkasta i ljuta u isto vreme. Nije neophodna, ali neće škoditi. Možete dodati i mrvicu cimeta ako volite ili malo garam masale.
Sve u svemu, nadam se da će vam se dopasti ovaj neobičan gulaš inspirisan Indijom i da će se naći na vašoj trpezi u ovim danima kad malo odmaramo od mesa.