Pileća džigerica sa kimom i kremastom palentom

Sastojci:

  • 500g pileće džigerice
  • 1 kašika zrna kima
  • maslinovo ulje, so, sveže mleveni biber
  • 100g kukuruznog brašna
  • kockica putera
  • voda i pileći bujon (opciono)
  • so
  • 50g parmezna

Priprema:

Džigericu očistite od žilica, isecite na komade srednje veličine i posolite. Zagrejte maslinovo ulje u tiganju i na srednjoj vatri zapecite komade džigerice s jedne strane. Okrenite ih i dodajte kašiku kima, zapecite i sa druge strane.

U dublju šerpu sa debelim dnom stavite vodu i pileći bujon, neka bude oko pola litre tečnosti. Stavite na vatru i dodajte brašno i pola kašičice soli. Mešajte žicom da se razbiju grudvice, a onda nastavite da mešate varjačom. Ubacite kockicu putera i mešajte sve vreme postepeno dodajući vodu, nešto kao kada pravimo rižoto. Kada je palenta kuvana, skinite sa vatre, dodajte narendan parmezan, ukoliko je potrebno dosolite i dobro izmešajte.

Servirajte uz zelenu salatu ili cveklu.

Detalji i saveti uz ovaj recept:

Ukoliko vam je gadno da obrađujete džigericu, zamolite mesara, možda će biti raspoložen da to uradi umesto vas. Ali zaista, nije strašno i ide jako lako. Ako vam žilice ne smetaju, ne morate ni da ih vadite, samo malo isecite džigericu. Pazite da je ne usitnite previše, smanjiće se tokom pečenja.

O receptu sa kimom mi je prijateljica pričala godinama, meni je zvučalo čudno i nikako da probam. Za vikend su mi stigli domaći pilići i čim sam ugledala džigericu, znala sam šta ću s njom – došlo je vreme da isprobam ovaj recept. Malo je reći da sam se oduševila!

Što se palente tiče, meni baš ne ide da je spremim kako treba. Po svim receptima koje sam isprobavala to je premalo vode i premalo vremena. Na kraju sam shvatila da se u tim receptima verovatno radi o instant palenti iz marketa, a ja uvek kupujem kukuruzno brašno sa vodenice, domaće, koje je krupnije i treba mu više vremena i vode da se skuva. Polako, isprobajte… Ako imate uspešan recept, samo dodajte parmezan na kraju i to je to (i javite mi taj recept obavezno!).

Ovo je ručak za koji vam treba najviše pola sata. Najduže traje kuvanje palente, ali isplati se, toliko je kremasta i bogatog ukusa, oduševiće vas.

Kod nas se palenta ili kačamak, pravio samo za doručak. Jeli smo ga sa sirom i zaprškom od svinjske masti i tucane paprike. Uh taj zvuk masti koja svrči kad mama prelije kačamak ovom zaprškom! Ako vam ostane palente eto ideje za sutrašnji doručak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporučeno

[instagram-feed]