Piletina ispod poklopca

Sastojci:

  • 400g pilećeg belog mesa
  • 150g šargarepe
  • 150g graška
  • 1 šipka dugačkog celera
  • 100g korena celera
  • 2 čena belog luka
  • 1 kockica putera
  • 1 mala glavica crnog luka
  • 200ml mlečne pavlake za kuvanje
  • 1 kašika ražanog ili speltinog brašna
  • 1 kašičica soli
  • 1 kašičica začina od povrća Testenina od davnina

Za poklopac od testsa:

  • 200g speltinog ili ražanog brašna
  • ½  kašičice soli
  • 140g hladnog putera
  • 3-4 kašike ledene vode

Priprema:

Meso iseckajte na kockice i skuvajte 20-ak minuta u vodi sa kašičicom začina od povrća. Na malo putera propržite sitno iseckan crni luk. Posolite, dodajte beli luk i pržite kratko. Dodajte kašiku brašna, promešajte par puta i nalijte oko decilitar vode u kojoj se kuvala piletina. U ovaj sos stavite svo povrće seckano na kockice, grašak i meso. Sipajte pavlaku i ako je potrebno još malo supe. Krčkajte 20-ak minuta povremeno mešajući.

Dok se fil krčka, pripremite testo – stavite puter, so i brašno u secko i uključite ga dok se smesa ne izmeša, biće poput peska. Dodajte par kašika ledene vode i uključite secko još kratko. Istresite testo na pvc foliju i spojite ga rukama, nije potrebno mesiti, samo ga stisnite. Zamotajte i stavite u frižider na 20-30 minuta. Rasporedite fil u nekoliko manjih ili jednu veliku keramičku posudu za pečenje. Ostavie da se prohladi kratko. Testo stavite između dva papira za pečenje i rastanjite za poklopce. Stavite preko fila i napravite nekoliko rupica nožem. Pecite na 180-200C dok testo ne porumeni.

Uzmite kašiku i uživajte! Od ove količine imaćete ručak za 3-4 osobe. Od preostale vode u kojoj se kuvala piletina, zakuvajte supu. Pored divnog začina Testenina od davnina ima i prave domaće rezance.

Detalji i saveti uz ovaj recept:

Znam, znam… deluje komplikovano, ali zaista nije i zaista vam ne treba mnogo vremena za ovaj fenomenalan ručak.

Ukoliko imate ostatke piletine od nekog prethodnog ručka, možete ih upotrebiti, tako je ovo jelo i nastalo – od ostataka. U tom slučaju, umesto vode u kojoj se kuva piletina dodajte običnu vodu sa malo začina ili bujon ako imate.

Osnovno povrće u ovom jelu su šargarepa i grašak, najčešće se dodaje celer (ovaj dugački) ali vi možete dodati bilo šta što volite – paškanat, karfiol, brokoli. Neki recepti spominju i krompir, ali meni je to zaista suviše skroba. Ako imate prilike da kupite štapiće ovog dugačkog celera, obavezno isprobajte, baš daje svežinu jelu.

Najčešće se poklopac za ovu pitu pravi od lisnatog testa, ali pošto je ono puno nezdravih dodataka i margarina koji već dobro znamo treba izbegavati, odlučila sam da iskorstim prhko testo od kojeg smo pravili koricu za kiš. Ovog puta pravila sam sa ražanim brašnom i ispalo je fantastično. Vaši poklopci mogu biti unutar ivica posude u kojoj se peče jelo, ja sam poželela da isprobam ovako, ali ispravićemo i to. Ne brinite što je ispod testa vlažan fil, ono će se svakako lepo ispeći što možete da vidite i na slikama.

Pošto imam samo 2 remkin posudice, ostatak sam pekla u maloj vartrostalnoj posudi, ali najbolje je možda da se ipak peče sve zajedno u keramičkoj posudi promera oko 25cm.

U originalu, ovaj recept zove se Chicken Pot Pie liti pileća pita u lončetu… Da, baš sam se pomučila da mu smislim naziv na srpskom, a da ne bude bukvalan prevod. Prema onome što sam pronašla na internetu jelo je nastalo od ostataka, a najverovatnije poreklo mu je u Pensilvaniji. Dakle, Amerika, iako sam ja dugo verovala da potiče iiz Engleske.

Ovaj moj recept je pokušaj zdravije varijante. Umesto bešamela, koristila sam kašiku ražanog brašna i pavlaku za kuvanje. Umesto lisnatog testa – tu je zdravija varijanta poklopca. U nekim receptima stavljaju čak i donju koricu od testa. Ja sam ovaj poklopac doživela kao zamenu za hleb, ako vam je uopšte potreban, pošto je jelo ukusno čak i bez toga. Ukusno je čak i kad je hladno.

U dosadašnjem duhu podrške malim proizvođačima ovog puta vam predstavljam divan začin Testenina od davnina, drage Jovane iz Niša, koja po receptu svoje bake pravi rezance, testenine i ovaj fenomenalan začin. U njenim proizvodima nema veštačkih boja, konzervansa, aditiva… U samom začinu je samo 5% soli, za razliku od nekih komercijalnih od čijeg sastava će vam se slošiti ako krenem da nabrajam. Pored toga sa roditeljima priprema i zimnicu koja se pasterizuje, dakle ni tu nema konzervansa. Posetite njen instargam ili facebook profil.

Američki recept i srpski začin na moj način, isprobajte i javljajte utiske!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporučeno