Sastojci:

  • 250g mekog sira
  • 250g putera (iz frižidera)
  • 250g speltinog brašna
  • ½ praška za pecivo
  • 1 jaje za premazivanje
  • susam, kim i krupna so za posipanje

Priprema:

Isecite puter na kockice i umutite sa sirom. Dodajte brašno i prašak za pecivo, kratko mutite na najnižoj brzini, a onda odložite mikser i sjedinite testo rukama. Neka vas ne brine struktura testa, samo sjedinite sastojke. Zamotajte testo u providnu foliju ili voštanu krpicu i stavite u frižiter da odstoji najmanje pola sata. Dobro pobrašnite radnu površinu, stavite testo, pospite i njega brašnom i razvaljajte oklagijom na debljinu 1-2cm. Modlom za kolače ili rakijskom čašicom vadite pogačice, obavezno je umačite u brašno svaki put, da bi se testo lakše odvojilo. Naređajte pogačice na pek papir, ostavite svakoj mesta da naraste. Premažite umućenim jajetom i pospite po želji. Pecite u zagrejanoj rerni na 180C oko 30 minuta ili dok blago ne porumene.

Služite uz jogurt za doručak, uz suvomesnato kao meze ili ih ponesite sa sobom za užinu.

Detalji i saveti uz ovaj recept:

Verujem da ste ove pogačice bar jednom probali, ako ne i sami pravili. Ja sam ih ranije često pripremala kao koktel pecivo za razne proslave. Sada sam rešila da napravim malu izmenu – umesto belog brašna koje je u originalnom receptu, koristila sam speltu. Ukus me je oduševio. Lepše su nego sa belim brašnom, hrskavije, ukusnije i vazdušastije. Možete svakako isprobati i neku kombinaciju brašna.

Pravila sam ove pogačice i sa puterom na sobnoj temperaturi, ali mnogo mi se više dopada efekat hladnog putera, same pogačice budu nekako hrskavije i dobija se ta pomalo slojevita, lisnata struktura. Svakako nije greška i ako puter nije hladan. Isprobajte obe varijante.

Sir koji koristim za ovaj recept je krem sir u kriškama, može se naći na većini beogradskih pijaca, ali dok nisam znala za ovaj sir, koristila sam one domaće imitacije grčke fete. Važno je da je mekan, i da može lako da se umuti u testo. Ako je sir neslan, možete dodati malo soli u testo.

Važna napomena – ako je u kuhinji previše toplo, vratite ostatke testa u frižider na kratko, pre nego što započnete novu turu.

Od ove količine sastojaka napravićete nešto manje od dva pleha pogačica. Verujte mi da je to malo, pošto nestaju brzinom svetlosti. Ohrabrujem vas da odmah duplirate količinu.

Za posipanje koristite sve što volite – susam, kim, mak, crni susam… Možete čak u secku usitniti suncokret pa posuti njime. Ja najviše volim kim, a jako mi je interesantan i crni susam koji sam ovog puta koristila. Često ga stavljam na peciva, atraktivan je i veoma zdrav. Izuzetno je bogat magnezijumom i kalcijumom, pomaže u regulisanju krvnog pritiska i sprečava pojavu migrene usled lošeg stanja krvnih sudova.

Bogat je dijetetskim vlaknima, povoljno deluje na snižavanje lošeg i ukupnog holesterola. Crni susam je odličan izvor bakra i cinka. Sadrži lignan koji omogućava selektivno izbacivanje pre svega kadmijuma, žive i olova iz organizma. Sadrži velike količine vitamina E i ostalih nutrienata koji su „čuvari mladosti“. Ovo su samo neki od benefita crnog susama, a ima ih zaista mnogo.

Da li vi koristite crni susam u svojim receptima?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporučeno