Sastojci:
- 1.5 kg paradajza
- 1l supe
- beli luk, bosiljak, ruzmarin,
- so, biber, maslinovo ulje
Priprema:
Paradajz dobro operite i isecite na polovine ili četvrtine. U posudu za pečenje stavite pek papir, naređajte komade paradajza, posolite, pobiberite i prelijte maslinovim uljem. Začinsko bilje i beli luk ušuškajte u meso paradajza. Pecite na 220C oko pola sata, ili dok se na površini paradajza ne pojave znaci da je pečen. Kada se paradaj malo prohladi sjedinite ga sa supom, ako u supi ima kuvane zeleni dodajte i to. Izblendirajte i prokuvajte kratko, da baci ključ. Probbajte i po želji dodajte soli ili šećera, ako je neophodno.
Servirajte čorbu toplu ili hladnu sa krutonima ili prepečenim hlebom.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Probajte da nađete što zreliji, što mesnatiji paradajz. Ja najviše volim da pripremam ovu čorbu od šljivara. On ima najmanje žila. Možete prepeći i čeri.
Ja volim da dodam malo šećera na paradajz pre pečenja, dovoljna je jako mala količina. Ako ne kozumirate šećer, nije neophodno.
Ukoliko nemate supu, možete prokuvati kocku za supu. Ja sam imala litar supe koja je ostala kad sam pripremala mlince, pa sam dodala i šargarepu, paškanat i celer koji su se u njoj kuvali, zato je na slikama više narandžasta nego crvena boja potaža. Ovo je moj omiljeni letnji potaž, možete ga služiti čak i hladan.
Na ovaj način pripremam i šalšu, tj. paradajz sos, samo ne dodajem supu na kraju.
Neki paradajz potaž služe sa pirinčem ili taranom. Sa čime vi volite paradjz čorbu?
It would be great if your blog could be translated into English 🤗🤗
Hi, thank you for the interest. I am not so sure about those translate buttons, but I am working on translation and hope to have it soon 🙂
Thanks, working on that. 😀
[…] malo zaslade. Sjajno je kako se beli luk skrčka kada se ovako ušuška u pardajz, kao za potaž. Jedan mali trik koji ću vam otkriti – ostavite paradajz da se malo prohladi, pa ćete moći […]