Razmotana ćuretina a la cordon bleu

Sastojci:

Za 4 osobe:

  • 4 šnicle ćurećeg belog mesa (oko 600g, ako su veće nikakav problem)
  • 4 šnite tvrdog sira (gauda, trapist, emmental…)
  • 4 šnite suvog vrata (ili nekog sličnog, masnijeg suvomesnatog prizvoda)
  • veća šolja pirinča
  • 200ml pavlake za kuvanje
  • puter, maslinovo ulje, so, biber, ostali začini po želji

Priprema:

Ćureće šnicle posoliti i pecnuti na puteru ili maslinovom ulju sa obe strane da porumene, pirinač obariti sa vrlo malo soli.

Podmazati pleh puterom i rasporediti šnicle. Na svaku šniclu staviti šnitu sira, preko nje šnitu suvomesnatog, oko šnicli rasporediti obaren pirinač u tanjem sloju i preliti ga pavlakom za kuvanje. Zapeći u rerni na 180-200C, tj. dok se sir ne otopi, suvi vrat zapeče, a ivice pirinča postanu krckave.

Poslužiti uz zelenu salatu.

Pre ulaska u rernu

Detalji i saveti uz ovaj recept:

Ukoliko pripremate za više osoba, samo uzmite veći pleh i povećajte broj sastojaka prema broju osoba. Ukoliko nemate ćuretinu, ovo jelo je odlčno i sa pilećim belim mesom, ja sam samo mnogo sumnjičava prema piletini. Odrasla sam na pravim domaćim pilićima, pa mi većina onoga što danas može da se kupi ima izuzetno neprijatan miris i ukus. Tako da ću radije pojesti jednu finu ćureću šniclu, nego pola pileta sumnjivog porekla.

Kada pečete na puteru nemojte nikada koristiti najveću temperaturu da puter ne bi zagoreo. Naravno, možete koristiti maslinovo ulje ili bilo koju masnoću na koju ste navikli. Za ukus ovog jela puter je najbolji.

Margarin u mojoj kuhinji ne postoji, rafinisano suncokretovo ulje – ima jedna flaša, mislim da joj je istekao rok trajanja davnih dana. Ukoliko želite da saznate zašto, pišite mi, rado ću vas uputiti na izvore znanja koji će vam prmeniti poglede na ishranu i pokrenuti vas na zdraviju stranu.

Ono što najčešće uradim pre pripreme mesa, pogotovo živinskog, jeste da ga prvo operem i dobro osušim papirnim ubrusom. Neka šnicle budu fino izlupane, brže će se spremiti. Mada vam za ovo jelo zaista ne treba više od dvadesetak minuta efektivnog rada.

Kada barite pirinač zaista vam ne treba mnogo soli, samo koliko da ne bude bljutav. Puter, ćuretina, sir… sve će po malo pustiti svoju slast koju će pirinač pokupiti. Samo ga nikako nemojte prekuvati. Sigurna sam da znate šta je al dente. Ako niste sigurni: pustite pirinač da provri, nakon par minuta proverite – ako je spoljni deo mekši, a sredina i dalje tvrda, možete da isključite ringlu i posle par miuta sklonite pirinač sa strane, poklopite šerpu i posle 10ak minuta samo odlijte višak vode. U rerni se pirinač neće mnogo kuvati, više će upijati ukuse.

Ukoliko nemate dovoljno veliku tepsiju, možete rasporediti pirinač, zaliti pavlakom, pa preko poređati šnicle i sve ostalo, kao neki složenac.


Ono što je sjajno kod ovog jela je što ga možete lako vaditi špatulom u tačne porcije. Možete ga pripremiti uveče i sutradan poneti na posao, biće jednako ukusno kada se malo podgreje, pa čak i hladno.

Ovo jelo naučila sam da pripremam od poznanice još u studentskim danima. Ne sećam se da li je ona pekla šnicle pre nego što ih je ređala u pleh i nisam 100% sigurna kako je išao njen recept, ali ovo je jelo koje često pripremam i koje ima mnogo ljubitelja. Ovo jelo je jedan od naših kumova pripremao njegovoj sadašnjoj ženi kada je prvi put došla kod njega… dakle nije teško čak ni za nekoga ko je početnik i manje vešt u kuhinji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporučeno

[instagram-feed]