Sastojci:
- 100g ječma
- 100g ovsa
- 100g pšenice
- 100g heljde
- 100g sočiva
- 1 konzerva pasulja
- 2 čena belog luka
- 100g sitno isečene slanine
- 1 šargarepa i bela šargarepa (zelen za supu po želji)
- 1 kocka za supu ili bujon
- Dodatak: po želji možete dodati naut, zeleno sočivo, paradajz pire, možete sami skuvati pasulj. Ovaj sa slike u sebi ima umak od paradajza koji je malo i pikantan.
Priprema:
Veče pre pripreme, stavite sve žitarice osim crvenog sočiva u jednu šerpu i nalijte vodom da odstoje preko noći. Pre kuvanja vodu ocedite. Sitno iseckajte slaninu, a povrće narendajt. Beli luk izgnječite u presi ili sitno iseckajte. U šerpi sa debelim dnom propržite slaninicu. Dodajte beli luk i posle 30-ak sekundi dodajte izrendanu zelen. Dinstajte par minuta. Nalijte vodom ili bujonom i dodajte žitarice. Posle nekih pola sata dodajte pasulj i sočivo. Krčkajte na laganoj vatri dok se žitarice ne skuvaju, a samo jelo zgusne – ukupno sat do sat ipo vremena. Obavezno mešajte s vremena na vreme da se žitarice ne zalepe za dno.
Poslužite uz kupus salatu i pecivo.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Ričet je starinska gusta čorba od raznih žitarica i povrća koja se tradicionalno priprema u nekim delovima Hrvatske, Slovenije i Nemačke. Obično se dodaju i komadi mesa od dimljene butkice, u nekim delovima čak i zaprška od belog luka i peršuna.
U ovo jelo možete staviti bilo koje žitarice po želji, gledajte da bude bar 3-4 vrste. Volim da dodam i zeleno sočivo, ali sam ovaj put zaboravila da ga kupim. Ako dodajete naut i pasulj koji nije iz konzerve, obavezno ih prethodno skuvajte jer njima treba mnogo više vremena nego ostalim sastojcima.
Ovo jelo lako možete napraviti da bude vege ili posno, samo izostavite slaninu.
Ako dodajete neki pasulj koji nije ovaj sa slike, obavezno stavite veliku kašiku koncentrata od paradajza ili čašu paradajz soka.
Ukuse doterajte uz pomoć soli, bibera ili nekog suvog začina od povrća.
Zasta je lako pripremiti ričet, samo je potrebno dan ranije potopiti žitarice. Crveno sčivo možete potopiti neposredno pred početak pripreme, njemu je dovoljno pola sata u vodi i 10-ak minuta kuvanja, u suprotnom će se potpuno raskuvati i nestati, naravno ukus neće manjkati. Žitarice potapamo preko noći da bi se lakše skuvale i da bismo iz njih izvukli određene komponente koje otežavaju varenje i fitinsku kiselinu koja vezuje korisne minerale iz našeg organizma čineći ih nedostupnim.
Nakon jednog napornog dana svratila sam kod moje prijateljice Mirte i pre nego što smo započele našu tradicionalnu vinsku čašu razgovora, ponudila mi je da se okrepim ovim jelom. Kako nikad do tada nisam čula za ričet, nisam znala šta me čeka – potpuno me je iznenadila simfonija ukusa fino skuvanih žitarica u kombinaciji sa paradajzom i notom dimljenog mesa koja se samo nazirala. Ovo je pravo jelo za zimske i kišne dane. Trebalo mi je malo isprobavanja da dođem do moje omiljene kombnacije i iako hranu iz konzerve retko koristim u svojoj kuhinji, ovaj pasulj sa crvenim umakom, koji sam jednom greškom kupila umesto običnog je dao onaj pravi šmek.
Ukoliko volite pikantniju varijantu, dodajte i malo tucane paprike ili trećinu kašičice mlevenog belog bibera.