Sastojci:
- cvekla
- šargarepa
- batat
- krompir
- pesto od sremuša
- sir sa plavom plesni
- so, biber, maslinovo ulje, sveži začini (majčina dušica, vlašac, ruzmarin)
- malo putera (opciono)
Priprema:
Povrće očistite i isecite na manje komade (kockice, kolutiće ili štapiće). Izmešajte povrće u velikoj činiji i dodajte maslinovo ulje i začine. Na veliki pleh za rernu stavite papir za pečenje tako da napravite tri odvojena dela. U dva dela rasporedite po jednu trećinu povrća, u ostatak dodajte 2-3 kašike pesto sosa i promešajte. Stavite poslednju trećinu povrća u pleh i pecite u rerni na 200-220C, oko 20 minuta (po želji pre pečenja sttavite nekoliko tankih listića putera preko povrća). Izvadite, preko jedne trećine izmrvite sir sa plavom plesni. Zapecite još 5 minuta.
Poslužite povrće uz salatu ili neko glavno jelo. Predlažem da napravite umak od Žuna krem freša sa malo limunove korice i začinskih trava.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Ako je i vama ostalo nekog raznolikog krtolastog povrća koje se mota po frižideru, ovo je sjajna ideja da ga iskoristite! Ne morate imati sve ovo, možete da probate čak i samo sa jednom vrstom, ali čim budete u prilici, obavezno isprobajte kombinaciju cvekle, šargarepe i mladog krompira. Ne zna se šta je slađe!
Ok, šargarepa je najslađa. Možete dodati i belu zelen ako želite, samo birajte mlade korene jer bela zelen ume da bude žilava. A kada dođe zima, pravimo i sa bundevom.
Ne zamerite, tačne mere za povrće ne znam kako bih vam dala, recimo 300g po osobi pre pečenja, jer ono će se definitivno skvrčiti u termičkoj obradi, a verujte mi jednako je ukusno ako vam neka količina pretekne da je sutra malo podgrejete u tiganju. I tako sam jela – ma nema greške!
Sir sa plavom plesni i pesto možete i da preskočite, ja sam prvi put ovo jelo pravila klot, pa sam posle dobila ideju da ga malo obogatim.
A sad jedan domaćinski savet – ovo jelo nastalo je tako što sam u frižideru otkrila jednu staklenu hermetičku posudu u kojoj mi je 4-5 dana stajao mladi krompir isečen na kocke i potopljen u vodu, a na koju sam totalno zaboravila. Otvorila sam posudu, krompir je bio sasvim normalan, kao da sam ga to jutro isekla, još malo sam probunarila, našla jednu cveklu koja mi stoji mesecima i par šargarepa…
Poenta je sledeća – ako prilikom pripreme jela, očistite i isečete više krompira nego što vam treba, stavite ga u neku posudu koja može dobro da se zatvori (ako nemate staklene za odlaganje hrane može i tegla) i potpuno prekrijte vodom. Krompir će ostati svež i po nekoliko dana.
Inače u pozadini fotografija su devils eggs koje sam pravila prošle godine. Mali proteinski dodatak ovom povrću i super prilika da se potroše uskršnja jaja. Recept je na instagramu i sad videh da na blogu ne postoji, to ćemo uskoro ispraviti! Obećavam.
Što se tiče umaka, kao neko ko je veliki gurman i ko prati sve moguće izvore o hrani već 30 godina, sigurno pola tog vremena patim što u Srbiji nema nekih proizvoda koji nisu egzotika, već ih prosto niko ne pravi. Ovde ne pričam o marakuji, udon nudlama, ojster sosu i sl. koji su i sami postali normala, pričam upravo o proizvodima kao što su mlaćenica (buttermilk) i krem freš (creme fraiche).
Konačno je jedna divna Tijana, uz pomoć i podršku divnog supruga, započela proizvodnju putera od fermentisane mlečne pavlake. Oni su ovo tržište obogatili tim čaaaaroooobniiim a tako jednostavnim delicijama. U narednom periodu pisaću vam više o njima i samim proizvodima jer ću da spremam jela od mlaćenice i krem freša, tako da – spremite se za posebnu uživanciju! Za sada posetite Žuna maslac sajt i njihov instagram profil!