Slatki:
- 2kg borovnica
- sok od pola limuna
- 100g meda
Ljuti:
- 1kg borovnica
- 70g meda
- 2 kašike soka od limuna
- 1 mala glavica crnog luka
- 2 ljute papričice
Priprema:
Slatki džem: Rukama iznjavite borovnice da popucaju i puste sokove. Dodajte limun i med i kuvajte na laganoj vatri do željene gustne džema, mešajući.
Ljuti namaz od borovnice: Izgnjavite borovnice, dodajte limun, med, sitno seckan crni luk i ljute papričice koje ste očistili od semenki i žilica i iseckali na sitno. Kuvajte do željene gustine, mešajući povremeno.
Pasterizacija: U nekom ćošku kuhinje stavite pesavijeno ćebe na pod, naređajte vruće tegle i ušuškajte preko drugim ćebetom (ili između dva perjana jastuka). Ostavie džem ovako ušuškan da se polako hladi 24-36 sati. Nakon toga držite džem na tamnom, hladnom mestu.
Pikantni džem od borovnice služite uz mesa, sireve, a možete ga dodati i sosevima. Isprobajte nešto novo!
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Dok budete kuvali džem obavezno isprobajte ukus. Možda će vam trebati više meda. Ja volim džem od borovnica upravo jer ima tu kiselkastu notu. Sjajno ide uz „hlebaste“ kolače koje ćemo praviti kada dođe zima, imam već 2 recepta u glavi koja želim da podelim sa vama.
Dužina kuvanja džema zavisi od količine borovnica, 2 kg možete skuvati za nekih sat ipo. I izaćiće vam oko 6 teglica.
Kuvanje džema počinjem na ringli uključenoj na 7 (moje imaju 9 stepena jačine). Čim džem počne da se greje, smanjujem na 6. Nakon nekih 10-15 minuta, spuštam na 5 i tako dok ne stignem do 3. Videćete i sami, džem ne sme previše da prska, treba da se krčka lagano. I potrebno je da se meša, ne neprestano, ali s vremena na vreme. Ako niste nikada pravili džem, ne brinite. Krenite polako, vrlo brzo ćete steći osećaj. Kuvanje džema nije cepanje atoma, samo zamislite kako ćete cele zime uživati u tim letnjim ukusima i upustite se u ovu avanturu sa mnogo ljubavi.
Detalji o pasterizaciji. U neki ćošak kuhinje stavite jedno složeno ćebe na pod. 10ak minuta pre kraja pripreme džema u šerpicu u koju mogu da stanu 3, 4 teglice sipajte dva prsta vode. Poređajte teglice i uključite ringlu na srednju temperaturu da polako počnu da se zagrevaju. Kada je džem gotov, a voda skoro provrela, polako sipajte vruć džem u vruće tegle. Uz pomoć kuhinjske rukavice ili krpe izvadite teglicu, zatvorite je dobro uz pomoć krpe, pazite i tegla i poklopac će biti vreli. Naređajte teglice u ćebe i dobro ih ušuškajte. Ako imate perjani jastuk još bolje, stavite ih na jastuk i pokrijte presavijenim ćebetom. Važno je samo da su dobro ušuškane.
Sve što vas zanima, a nisam napisala obavezno pitajte. Šteta je da propustite priliku da leto sačuvate u tegli, a tek ponos koji ćete osetiti jer ste sve sami pripremili! I verujte mi da vam zaista ne treba ceo dan za ovo, ja sam godinama kuvala džemove iako sam radila 2, nekad i 3 posla. Sve se stigne.
Eto, sad imate svaki detalj o procesu kuvanja džema, nema razloga da ne probate. Koji vaš omljeni džem i koje ćete džemove kuvati ove godine?