Sastojci:
- 1 veza špargle
- par listova pršute
- 30g zrelog sira / kačkavalja / parmezana
- 1 kašičica aceto balsamico ili limunovog soka
- 1 kašika meda
- 1 čen belog luka
- so, biber, tucana paprika
- maslinovo ulje
Priprema:
Operite špargle, osušite ih u čistoj kuhinjskoj krpi, a zatim „očistite“ tako što ćete saviti stablo špargle otprilike 1/3 od donjeg kraja. Špargla bi na tom mestu trebalo da pukne, taj donji deo možete sačuvati za bujon od povrća. Taj deo stabljike je žilav i ne jede se.
Pršuta: Poprskajte špargle maslinovim uljem, dodajte malo sveže mlevenog bibera i zamotajte po nekoliko špargli u list pršute. Nisam dodavala so, jer je pršuta slana. Pecite 12-20 minuta, zavisi od debljine špargle.
Sir: Poprskajte šprgle maslinovim uljem, posolte i pobiberite i malo ih istrljajte tim začinima. Pecite 15 minuta, a zatim dodajte rendani sir po njima, vratite u rernu i pustite da se zapeče.
Glazirane špargle: u tanjiru pomešajte usitnjen beli luk, začine, med, sirće i maslinovo ulje i dobro obložite špargle ovom marinadom. Naređajte na pleh i prelijte ostatkom marinade.
Pecite špargle na 200-220C. Ako su tanke trebaće im najviše 15 minuta, za one deblje oko 20.
Poslužite tople uz meso ili kao lagani obrok uz preliv, recimo od posnog majoneza.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Špargle kod nas tek proteklih par godina doživljavaju popularizaciju. Počele su da se gaje i na našim njivama, pa ih možete naći i kod domaćih proizvođača. Trenutna cena na pjaci je od 200-350 dinara za vezu. Svakako nije mnogo i možete prijuštiti sebi da ih isprobate. Meni su pečene ukusnije nego barene, mada su ukusne i kuvane, prelivene sa malo maslinovog ulja i limunovog soka.
Kada lomite taj donji deo koji se odbacuje, nemojte brinuti, ako negde i omašite, probajte ponovo, trebalo bi stvarno lagano da pukne. Negde će otpasti trećina, negde skoro pola, važno je ukloniti taj deo jer su na njemu spoljna vlakna previše žilava.
Mislim da su špargle ona vrsta namirnice koju ili volite ili ne možete da smislite. A sveže su mnogo drugačije od onih mariniranih, kiselh koje se mogu naći po marketima u teglama. Mada ja volim i njih. Najomiljenije su mi divlje špargle i to spremljene na najjednostavniji način – fritaja sa šparglama. To jelo me uvek podseti na moja prolećna putovanja po Istri. Na žalost već dugo nisam bila i nikako da dođu do mene. Divlje su drugačije – liče na ove tanke koje sam kupila na pijaci, ali njihova svežina je nenadmašna.
Bilo da pravite jednu ili sve tri varijante, ovo su neka tri najosnovnija načina za pečenu šparglu. Ja sam uz šparglu dodala i glazirane šargarepe i to nam je bila večera uz zelenu salatu. Tako je ispalo ovaj put jer smo odmah nakon pripreme morali da krenemo iz kuće. Inače bih poslužila ovaj prilog uz ćureće šnicle.
Imam još jednu ideju za recept koju ću uskoro podeliti sa vama.
Da li ste probali špargle, koji je vaš omiljeni recept?