Sastojci:
- 800g svežih gljiva (šampinjoni, bukovače…)
- 50g sušenih gljiva (lisičarke, vrganji, crne trubice, šitake…)
- 2 čena belog luka
- 600ml pavlake za kuvanje
- 1dl belog vina
- so, biber, maslinovo ulje
- sušeni paradajz po želji
Priprema:
Iseckajte sveže gljive i propržite ih na maslinovom ulju sa malo soli da porumene. Razmaknite gljive i ubacite usitnjen beli luk. Čim počne da miriše dodajte belo vino i promešajte. Kada alkohol malo ispari sipajte pavlaku za kuvanje i dodajte sušene gljive, kao i paradajz (ako je paradajz iz ulja, dobro ga ocedite). Probajte i posolite dodatno ako treba. Krčkajte dok se smesa zgusne.
Služite uz hleb, obaren pirinač ili integralnu pastu.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Dok čekamo sezonu domaćeg povrća – tikvica, patlidžana, paprika… igramo se sa onim što imamo.
Sušene gljive uvek imam u kuhinji, veoma su dostupne u današnje vreme, ima ih na pijacama, a mogu se poručiti i od gljivara preko interneta iz cele Srbije. Obavezno nabavite vrganje, cena možda deluje visoka na prvu, ali stvarno su izdašni jer vam je zbog jake arome koju imaju dovoljno sasvim malo. Sve češće nailazim i na zamrznute vrganje. Jedno pakovanje vam može biti dovoljno za 2-3 različita jela. Braon šampinjoni su takođe postali veoma dostupni.
Kada sam bila mala, Nana nas je često vodila „u gljive“, ali sama nikako ne bih smela da ih sakupljam, za to je potrebno ogromno znanje. Imam sreću da poznajem jednu divnu ženu koja je ljubav i lek pronašla u prikupljanju gljiva i od nje s vremena na vreme dobijem ovo šumsko blago.
Jako je važno da gljive pržite, nikako dinstate jer kad su dinstane postanu sunđeraste, a prženje baš ističe sve njihove note ukusa i arome.
Sušeni paradajz u ovom obliku sam kupila na Kalenić pijaci u Beogradu. Možete dodati i onaj iz ulja, ali onda ga sitno iseckajte i dodajte pred kraj, da ne bi pustio previše aroma. Možete i u potpunosti preskočiti ovaj sastojak, ali on stvarno daje sjajan doprinos ukusu svojom kiselošću i slatkoćom.
Umesto vina, možete iskoristiti i neko pivo blažeg ukusa. Za mene su spoj belog luka i belog vina na vatri čista poezija.
Nadam se da ćete uživati u ovoj šumskoj bajci.
Zvuči savršeno, obavezno ću probati pa javljam ishod. Jedino što ja nisam ljubitelj biljne pavlake, a to je baš pozamašna količina:-)
Pozdrav! Divna si. Samo napred
Draga Antonela, potpuno se slažem, ni ja je ne koristim skoro uopšte. Ovde je ona spomenuta samo kao mogućnost za posnu varijantu. Ali čak i tad može biti zamenjena sa malo brašna i recimo bademovim mlekom. Hvala ti što si me podstakla da smislim alternativu 🙂