Sastojci:
- 500-550g speltinog brašna
- 2dl ulja
- 2dl belog vina
- 1 prašak za pecivo
- 1 kašičica soli
- začini po želji
- 50g maka
- 50g susama
- 1 jaje
Priprema:
Umesite testo od brašna, vina, ulja, soli i praška za pecivo. Ukoliko želite dodajte i neke suve začine. Razvucite testo na debljinu 0.5 do 1 cm. Premažite umućenim jajetom i pospite susamom. Pređite lagano oklagijom po testu da se susam zalepi. Okrenite testo i premažite i drugu stranu, pospite makom i još jednom pređite oklagijom da se i druga strana zalepi. Secite testo nožem na štapiće, svaki pažljivo uvrnite i ređajte na papir za pečenje. Pecite na 200-220C, oko 20 minuta.
Poslužite štapiće uz jogurt ili krem sir.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Verujem da je većini ljudi ovaj recept dobro poznat. Ipak, zbog te poznatosti i jednostavnosti imamo mogućnost da se igramo, pa sam ja ovog puta pravila malo zdraviju varijantu od speltinog umesto belog brašna. Testo je drugačije za rad, nije toliko kompaktno kao sa belim brašnom.
Umesto belog vina možete koristiti pivo, mada je sa vinom najlepša kombinacija. Ako dodajete začine pazite na količinu. Vrlo malo će biti dovoljno. Možete dodati razne kombinacije: dimljenu papriku, beli luk u prahu, origano, bosiljak, ruzmarin, sušeni paradajz u prahu, pa čak i parmezan. Podelite testo u dva dela pa dodajte u svaki različite začine.
Pazite samo da na prepečete štapiće. Sa belim brašnom je lako, jasno je da je gotovo kad porumeni, ali pošto je ovo testo zbog spelte već tamnije, treba biti obazriv.
U nekim receptima stoji da se može koristiti i mleveni mak. To nije greška, ali je neuporedivo lepše i krckacvije kada je mak celog zrna.
Pokušaću da vam objasnim najlakši način da premažete i pospete obe strane testa. Bilo da radie sa belim ili nekim drugim brašnom možete koristiti ovaj metod. Isecite jedan duži list papira za pečenje, pa na jednoj polovini razvijte testo, premažite i pospite susam. Zatim preklopite drugim delom papira i prevrnite testo na njega kako bi vam nepremazana strana došla gore. Onda drugu stranu premažite jajetom i pospite makom. Možete seći kraće ili duže štapiće, to je stvar estetike, a po malo i praktičnosti – kraći štapići se lakše motaju i ne pucaju tako lako.
Sredinom 90-ih godina ovi štapići bili su ogroman hit! Sećam se da nije bilo putovanja, ekskurzije, letovanja na koje smo išli, a da mama ne napravi dva puna pleha. Nosili smo ih u papirnim kesicama jer su one najbolje čuvale njihovu svežinu. Štapići mogu dugo da stoje, ako ih ne pojedete naravno.
Da li ste i vi rasli uz ovo zanimljivo koktel pecivo?