Sastojci za krekere:
- 100g semenki (suncokret, golica, lan, čija, susam)
- 3 kašike mlevenog lana
- 1 kašičica soli
- biber, dimljena paprika, beli i crni luk u prahu (sve opciono, sve po prstohvat)
- 70g ovsenog brašna
- 3 kašike maslinovog ulja
- 150-180ml vode
Sastojci za namaz:
- 250g zrelog sira
- 200g maslina bez koštica
- 1 mala glavica belog luka
- maslinovo ulje
- sveže začnsko bilje po želji (majčina dušica, ruzmarin, organo)
Priprema:
Krekeri: Izmešajte sve suve sastojke, a zatim dodajte ulje i vodu, dobro izmešajte i ostavite da smesa odstoji barem 10 minuta. Zagrejte rernu na 170C, obložite veliki pleh papirom za pečenje i izručite smesu na paipir. Rasporedite smesu po papiru vlažnom špatulom ili vlažnim rukama. Smesa bi trebalo da bude debljine oko 0.5cm. Pecite oko 35 minuta, a zatim isključite rernu i ostavite krekere da se suše još 10-ak minuta. Skinite papir sa krekerima sa pleha i stavite na rešetku za hlađenje. Kada se ohlade izlomite ih na veličinu koju želite.
Namaz: U posudu za pečenje stavite sir i na njega začine, okolo rasporedite masline. Odsecite vrh glavice belog luka i dodajte i nju. Pospite sve sa malo maslinovog ulja. Pecite u rerni na 200-220C oko 25 minuta. Kada se malo proladi, prebacite sir i masline u blender, istisnite beli luk i ako je ostalo tečnosti u posudi dodajte i nju. Dodajte još 2 kašike maslinovog ulja i izblendirajte sve do fine teksture.
Servirajte krekere sa namazom uz čeri, belo vino, svežu salatu… sve što poželite.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Mere za krekere i izbor sastojaka su baš proizvoljni. Važno je da imate semenke koje volite, brašno i vodu da napravite „blatnjavu“ teksturu, nešto što će ih povezati (mleveni lan, samlevene čija semenke ili ljuspice psilijuma) i naravno začine kako ne bi bili bezukusni. Možete isprobati i varijantu sa kukuruznim brašnom.
Kada rastanjite smesu, važno je da bude jednake debljine koliko god je to moguće. Ja nisam rastanjivala između 2 papira jer mi je to potpuno nepotrebno i čak mi se čini da je lakše vlažnom špatulom ili rukama. Pre pečenja krekere možete posuti krupnom morskom solju ili kimom.
Ako želite da krekeri budu iste veličine, nakon 15 minuta pečenja izvadite pleh i nožem ili još bolje valjkom za sečenje pice napravite brazde u testu. Vratite nazad u rernu. Nakon hlađenja krekere izlomite po šablonu koji ste iscrtali nožem. Više o svemu ovome možete videti na mom instagram profilu gde se nalaze video recepti. Ako vam krekeri deluju mekano i nakon hlađenja, razdvojite ih i vratite u rernu da se dosuše.
Što se namaza tiče ja sam ga pravila i sa kozjim i sa ovčijim sirom. Feta, prava grčka je sjajna za ovaj recept, ali i domaći sirevi sa pijace se sjajno uklapaju. Naravno, ako ne volite ove jače sireve isprobajte recept sa kravljim sirom. Važno je da je zreli sir, jer ako je mlad, pustiće mnogo tečnosti i istopiće se previše.
Meni se recept najviše dopada sa kalamata maslinama pošto njih inače najviš volim, ali sam dodala i malo crnih jer su neutralne, a imala sam i zelene pa da ne stoje u frižideru. Pečeni beli luk je za mene čista magija, naravno, ako ga ne volite – preskočite. Ako želite dodajte još neke omiljene začine. Može čak i par kapi limunovog soka.
Sjajan dodatak za ove krekere je rendani parmezan, ali pošto sam ih ja pripremala za prijateljicu Anu koja ne jede sireve i meso, preskočila sam taj sastojak.
Namaz može stajati u frižideru i do 3, 4 dana, a krekere držite u zatvorenoj tegli iki kutiji. Mada sumnjam da će vam išta preteći duže od 2 dana. Pogotovo ako vam dolazi društvo, onda obavezno duplirajte meru krekera jer će nestati brzinom svetlosti.
Naravno i krekere i namaz možete praviti odvojeno. Krekeri su sjajni i kao školska užina, uz jogurt recimo.