Tarte Flambée

Sastojci za jedan tart:

  • 125 g brašna
  • prstohvat soli
  • 75 ml vode
  • 1 kašika ulja
  • 2 kašike krem freš Žuna maslac (crème fraiche)
  • 1 mali crni luk
  • 60 g slanine
  • mrvica muskatnog oraščića
  • po želji emetaler ili grier sir, oko 100g

Priprema:

Uključite rernu na najvišu temperaturu (250-300 C) i stavite pleh od rerne ili kamen za pečenje pice da se takođe greje. Pomešajte brašno sa solju, dodajte vodu i ulje i umesite glatko testo. Iseckajte crni luk na tanka rebarca, slaninu na tanke štapiće i pomešajte krem freš sa rendanim sirom. Rastanjite testo oklagijom najviše što možete. Stavite testo na papir za pečenje kako biste lakše prebacili na podlogu za pečenje. Premažite testo krem frešom, pospite mrvicom muskatnog oraščića i rasporedite luk i slaninicu. Prebacite nafilovan tart na vrelu podlogu za pečenje i pecite 10-12 minuta.

Poslužite kao predjelo uz salatu ili laganu užinu, sjajno de kao posluženje uz vino! Najlakše se seče kružnim nožem za picu.

Detalji i saveti uz ovaj recept:

Napomena!!! Odmah zamesite dva komada, nestaće brzinom svetlosti!

Tart flambe – pita pečena na plamenu (u slobodno prevodu) je tanko jednostavno testo, pečeno na visokoj temperaturi, na zagrejanoj podlozi, filovano najrazličitijim dodacma.

Osnovni fil je krem freš (crème fraiche), crni luk i salnina. Međutim, možete dodati šta god vam volja, pesto, tikvice, razno povrće, pršutu… Izbor je na vama. Možete napraviti i vegetarijansku varijantu ili čak vege, sa tofu sirom i nekim povrćem ili mojim posnim pesto sosm od sremuša.

Nema tu mnogo mudrost, jednostavno tanko testo, brzo zapečeno da se ivice jako zarumene, a fil ne presuši.

Moram priznati da sam za tart flambe čula jako skoro. Prvi put sam ga probala u Kokos bistrou i malo je reći da sam se oduševila ukusom. A tek kad sam otkrila kako se lako pravi, mojoj sreći nije bilo kraja.

Tart flambée ili Flammekueche (ne pitajte me kako se ovo izgovara) je tradicionalni recept severo-istočne francuske oblasti Alzas. Kažu da je alzaški pekar ložio svoju peć na drva da bi ispekao hleb, kada je hteo da proveri da li je dovoljno topao kamen u peći, on bi otkinuo jedno parče hlebnog testa, istanjio ga i ubacio blizu vatre… Jednog dana odlučio je da na ovaj komad tankog testa doda luk i slaninu, a aroma se proširila po celom komšiluku… Da li je ova romantična priča istna ja pojma nemam, ali zvuči divno i ako je tako, hvala mu na ovom izumu!

A sad malo o creme fracie – Kod nas je trenutno jedini proizvođač divna Tjana i njen brend ŽUNA. Krem freš pripada porodici fermentisanih mlečnih proizvoda, manje je kiseo od pavlake, više je mastan od milerama i prosto je jedan fenomenalan delikates koji vam najtoplije preporučujem da probate. U mojoj kuhinji je postao neizostavni sastojak!

Ako nemate krem freš, možete isprobati tart flambe i sa nekim masnijim domaćim mileramom.

I jedna važna rečenica za kraj – možda vam svi ovi novi pojmovi deluju daleko i komplikovano, možda vam je sve ovo preterano i da, kod mene možete pronaći recept za sarmu i pitu sa sirom, ali moje shvatanje food blogera je da vam približi neke daleke kuhinje neke nove recepte, da vam otkriije sastojke za koje niste znali da postoje. Jeste ima kod mene praha jednoroga i krila slepog miša, ali ne brinite, ja ću vam uvek reći gde možete da ih nabavite ili čime da ih zamenite.  

Rekoh vam, odmah zamesite duplu količinu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporučeno