Sastojci (po osobi):
- 2 tanko sečene teleće šnicle
- 1 list žalfije
- 1 šnita pršute
- so, biber, maslinovo ulje, kockica putera, brašno (pirinčano ili obično)
- 1 dl belog vina (ukupno)
Priprema:
Svaku šniclu izlupajte oklagijom između 2 lista papira za pečenje. Oklagija će istanjiti meso, ali ga neće pokidati kao tučak. Na svaku šniclu stavite jedan list sveže žalfije i jednu šnitu pršute i dobro pritisnite da se zalepi za meso. Ako je pršuta veća od teleće šnicle, možete malo ukrojiti da ne viri. Blago pobrašnite šnicle sa obe strane.
Zagrejte kockicu putera i nekoliko kašika maslinovog ulja. Pržite šnicle 2, 3 minuta sa obe strane na srednjoj vatri. Dodajte belo vino, ako je potrebno smanjite još malo temperaturu i poklopite. U ovom trenutku možete dodati i malo soli u „sos“ . Dinstajte šnicle još nekih 5-10 minuta (u zavisnosti od debljine).
Poslužite uz salatu, pirinač ili neki prilog po vašem izboru.
Detalji i saveti uz ovaj recept:
Ako ste vešti u baratanju nožem, i ako imate kvalitetan nož, predlažem da kupite komad teletine (recimo od buta) i da sami isečete tanke šnicle. Potrebno je da ne budu deblje od 1 cm. Ja sam sama sekla meso, kao što to najčešće i radim. Ako vam pretekne nekih neravnih delova, iseckajte ih na trakice i zamrznite, pa iskoristite recimo za teletinu sa povrćem na kineski način. Ako niste sigurni, zamolite mesara da vam iseče baš tanke šnicle.
Svežu žalfiju možete naći na pijacama i u nekim bolje snabdevenim marketima. Ja sam moju ubrala na terasi. Već nekoliko godina je gajim, a uspeva i da preživi zimu, ako je dobro ušuškam u ćošku terase, pošto mi je terasa velika i prilično natkrivena.
Šnicle sam blago posolila sa one strane sa koje nisam stavljala pršutu i nisam se pokajala, bilo je taman. Ako niste sigurni, možete u samo brašno u koje valjate šnicle dodati malo soli. Samo nemojte da preterate, jer pršuta je često vrlo slana. U originalnom receptu je pirinčano brašno, ali sam to kasno videla, pa sam koristila občno. Svakako ću probati i sa pirinčanim.
Možda će vam se učiniti da je 1dl premalo vina, slobodno dodajte još malo. A ako ne mogu sve šnicle da vam stanu u šerpu odjednom, propržite deo po deo, pa ih vratite sve u šerpu i dodajte belo vino.
Nekoliko puta sam u našim restoranima jela saltimbocca, ali je najčešće bila ćuretina. To jelo nije ni nalik ovom. Bila je rolovana, mnogi su dodavali i kačkavalj, poslužena uz pomfrit (kako drugačije) sve u svemu, vrlo posrbljene verzije – velika porcija i prilično zamašćeno jelo. Iako priznajem na nepcu koje je ovde raslo – nije loše, ali nije to to. Ova varijanta je mnooogo ukusnija i finija, a i lakša za varenje.
Recept sam videla kod instagram zvezde Pasta Queen i oduševljena sam koliko je jelo jednostavno, lepo i tako prefinjenog ukusa. Probaću možda i sa ćuretinom, ali na ovaj isti način.
Sa teletinom je zaista odlično jer je meso meko i termička obrada je brza, ne savetujem da ovo pokušavate sa junetinom, jer je meso ipak starije tvrđe i teže za termičku obradu. Ako vas brine cena mesa, probajte sa čurećim fileom ili domaćim pilećim belim mesom i tanko secite šnicle! Svakako obavezno isporobajte ovaj recept. Jer kako samo ime saltimbocca kaže – lako će vam uskočiti u usta.