Sastojci:

  • 2 srednje ili 1 veća cvekla
  • 1 čen belog luka
  • 3 šargarepe
  • pola manjeg celera
  • 1 paškanat
  • 1 glavica crnog luka
  • pola male glavice kupusa
  • 1 crvena paprika (nije obavezno)
  • 2 kašike paradajz pirea
  • 300g svinjskih rebara ili bujon ako pravite bez mesa
  • maslinovo ulje, so, kašika šećera i dve kašike sirćeta
  • veza mirođije, lovorov list, kisela pavlaka

Priprema:

Prvo skuvajte meso i procedite bujon, a meso očistite od kostiju i masnoće i usitnite. Cveklu izrendajte i propržite sa usitnjenim belim lukom, a zatim dodajte malo bujona, malo soli i prodinstajte 15ak minuta.

U drugoj šerpi propržite usitnjen crni luk i dodajte šargarepu, celer i paškanat iseckane na kockice i kolutiće. Dodajte malo bujona, posolite i prodinstajte 15ak minuta.

Spojite svo ovo povrće u loncu, nalijte bujon, dodajte krompir, paradajz pire, šećer, sirće, lovorov list i malo mirođije. Kuvajte pola sata, a zatim dodajte sitno iseckan kupus i kuvajte još 10ak minuta.

Na kraju dodajte papriku i meso i krčkajte još 10ak minuta. Proverite ukus i po želji dodajte još soli.

Poslužite sa kašikom kisele pavlake i malo sveže mirođije.

Možete servirati prepečen hleb sa belim lukom, malo ulja i mirođijom.

Detalji i saveti uz ovaj recept:

Boršč je jelo koje ima neizmerno mnogo varijacija, sama činjenica da postoji kao nacionalno jelo u svim zemljama istočne evrope je dovoljna, a ako krenemo da zalazimo u svaki zaseok Ukrajne, Rusije, Poljske… you get the picture. U kuvaru koji sam 2006. godine donela iz Ukrajne ima 16 recepta za ovaj crveni dragulj istočnoevropske kuhinje. Postoji zamislite i zeleni boršč.

U ovo jelo sam se zaljubila na prvu kašiku, pre 17 godina prilikom moje prve postete Lavovu. Međutim nikada nisam probala da ga napravim do sada. Naravno, nikada ukus neće biti isti kao kada je jedete tamo odakle izvorno dolazi. Tako je sa svom hranom, pa i sa vinima – najlepša su upravo tamo gde raste grožđe od kojeg je napravljeno.

Elem, osnova boršča su cvekla, luk, šargarepa i bujon. Ostalo sve može da varira.

Najbolje je da prvo sve oljuštite, iseckate, pripremite za termičku obradu. Ukoliko stavljate krompir, njega držite u vodi do ubacivanja u lonac, da ne bi potamneo. Nemojte da vas plaši što priprema ima nekoliko faza. Možete vi to sve u jednom loncu na srpski način – prodinstaj luk, dodaj povrće, nalij supu i ostavi da krčka, ali ovako se mnogo bolje razviju ukusi.

Što reče kolega sa ukrajinistike – priprema povrća dođe malo dosadna, ali samo krčkanje je jako lako.

Umesto mesa možete koristiti pasulj i bujon od povrća.

Sirće se stavlja da bi cvekla, kao i cela čorba, ostala ovako ružičasta, da ne postane braon, a daje i karakterističan šmek.

U tom lavovskom boršču bilo je nešto oblo jako čudne teksture, kao da su kuvana žumanca. Nikada nisam dokučila šta je, ali ako opet odem tamo, svakako ću saznati. Nisam imala inspiracije da mesim i pampuške – zemičkice prelivene mešavinom belog luka, ulja i mirođije, pa sam prepekla malo ostataka mog startera i premazala njih.

Nadam se da ćete isprobati ovaj recept dok su još hladni dani, sjajno će vas ugrejati i nahraniti dušu i telo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporučeno

[instagram-feed]